SME

S terorizmom ste nám pomohli, choďte už domov, odkazuje svet Kurdom

Referendum o nezávislosti irackého Kurdistanu bolo nezáväzné, no prezident už dal najavo, že spolužitie s Irakom sa končí.

Kurdský chlapec a podobizeň kurdského prezidenta Barzáního na aute.Kurdský chlapec a podobizeň kurdského prezidenta Barzáního na aute. (Zdroj: SITA/AP)

IRBIL, BRATISLAVA. Je to, ako keby ste navždy žili v prenajatom byte. Nemôžete sa vyjadrovať k tomu, ako to vnútri vyzerá, a nemáte ani istotu, že vás alebo vaše deti nevyhodia.

K tejto situácii podľa Michaely Guldanovej z organizácie Človek v ohrození prirovnávajú svoju situáciu Kurdi na severe Iraku. Majú síce autonómiu, no chcú viac, nezávislosť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rozhodovali o nej v pondelňajšom referende, od ktorého kurdskú samosprávu odhovárali oficiálne iracké úrady v Bagdade aj zahraniční spojenci.

Účasť na referende bola nakoniec vysoká, volebná komisia ju odhaduje na 72 percent. Sčítanie výsledkov ešte prebieha, no napríklad kurdský spravodajský web Rudaw píše, že za nezávislosť hlasovalo asi 90 percent zúčastnených voličov.

SkryťVypnúť reklamu

Hlavným argumentom, prečo referendum neuskutočniť, bolo, že vyhlásenie nezávislosti by len stupňovalo napätie v krajine, ktorá sa stále celkom nezbavila Islamského štátu. Nepokoje sa očakávajú aj v samotnom Kurdistane na severe Iraku, kde by sa mohli dostať do konfliktu Arabi s Kurdmi.

Prichystaní na najhoršie

„Očakávame, že sa situácia ešte vyhrotí, nakúpili sme preto potraviny, najmä ryžu a vodu, máme prichystané lekárničky,“ tvrdí Guldanová v pondelňajšej tlačovej správe. Slovenská mimovládka v oblasti stavia školy pre deti, ktoré zasiahol konflikt.

Iracký Kurdistan pritom už de facto nezávislým štátom je, aj keď de iure ostáva súčasťou Iraku.

Prečítajte si tiež: Pred nimi mier, za nimi vojna. Žijú s Islamským štátom za chrbtom Čítajte 

V 90. rokoch získal autonómiu a má tak prezidenta, parlament, vlastnú armádu pešmergov. Centrálna iracká vláda mu v posledných rokoch prestala posielať peniaze na štátnych úradníkov, kurdská štátna správa sa tak financuje zo zisku z ropy na území Kurdistanu.

SkryťVypnúť reklamu

Kurdi svoje právo na nezávislosť odvodzujú aj od toho, že pešmergovia v boji proti Islamskému štátu dokázali, že si zaslúžia lepšie zaobchádzanie.

Keď v roku 2014 irackí vojaci utekali z dvojmiliónového Mosulu a nechali ho napospas Islamskému štátu, práve pešmergovia zastavili ďalšiu ofenzívu teroristov. Potom oslobodzovali kresťanské aj jezídske mestá.

Namiesto toho, aby sa im poďakoval, prichádza svet s veľmi cynickým postojom, píše pre Foreign Policy francúzsky filozof a filmár Bernard-Henri Lévy. O boji o Mosul natočil aj film, teraz osobitne kritizuje postoj Spojených štátov, hlavného spojenca kurdskej administratívy.

„Hovoríme im, prepáčte, kurdskí priatelia, v boji s islamským terorom ste nám boli dobrí, ale načasovanie nie je dobré. Už vás nepotrebujeme, prečo nejdete skrátka domov?“ píše Lévy.

SkryťVypnúť reklamu

Pripomína, že Kurdi v Iraku desaťročia trpeli útlakom, nútene ich arabizovali, Saddám Husajn proti nim používal chemické zbrane, pričom ich zahynuli státisíce. Nie je preto nič zvláštne na tom, že vláde v Bagdade nedôverujú.

Prečítajte si tiež: Sýria ani Irak nie sú štátmi. Sú to územia, na ktorých sa dá zbohatnúť Čítajte 

Kurdi sa od väčšiny Iračanov odlišujú aj v náboženstve, kým oni sú väčšinovo sunnitskí moslimovia, v Iraku prevláda šiitský islam.

Lévy odmieta argument, že by nezávislý Kurdistan znamenal nestabilitu v regióne. Už teraz je Sýria v rozklade, Irán sa začína rozpínať.

„Ako keby toto neboli oveľa väčšie problémy ako sekulárny a demokratický priateľ Západu s voleným parlamentom a slobodnou tlačou,“ píše Lévy.

Dvanásty rok vládnutia

S demokraciou to však v irackom Kurdistane nie je také automatické. Prezident Masúd Barzání vládne už dvanásť rokov, aj keď jeho volebné obdobie sa oficiálne skončilo pred dvoma rokmi. Aj medzi samotnými Kurdmi prebieha boj o moc medzi dvoma klanmi, ktorý by sa v prípade nezávislosti mohol skončiť občianskou vojnou.

SkryťVypnúť reklamu

Barzánímu kritici vyčítajú, že tlačením na referendum chcel len odlákať pozornosť od toho, že štátna pokladnica smeruje k bankrotu najmä pre klesajúce ceny ropy a veľké výdavky na vojnu. Sen o akomsi Dubaji na severe Iraku, ktorý mal vzniknúť v kurdskej metropole Irbil, sa pomaly rozplýva.

Navyše, sporné sú aj hranice prípadného nezávislého štátu. Barzání referendum zorganizoval na územiach, ktoré majú pod kontrolou pešmergovia, čo však presahuje hranice autonómie, keďže v boji proti Islamskému štátu kurdskí ozbrojenci oficiálne hranice prekročili.

Sme priateľmi, nie hrozbou. Pomôžeme zaviesť stabilitu v regióne.

Masúd Barzání, prezident kurdskej samosprávy

Osobitne citlivá je provincia Kirkúk s bohatými zásobami ropy. V meste žijú Kurdi, Arabi aj Turkméni, ale na referende sa tam zúčastnili len Kurdi, zvyšné dve etniká hlasovanie bojkotovali.

„V posledných dňoch mesto zažívalo zrážky, bezpečnostné zložky preto sprísnili opatrenia,“ píše korešpondentka BBC Sally Nabilová. Zároveň však cituje Kurdov, ktorí referendum oslavovali s vlajkami v uliciach. „Vždy, keď idem do Bagdadu, cítim sa ako občan druhej kategórie, je čas, aby sme mali vlastný štát,“ povedal jej jeden z voličov.

SkryťVypnúť reklamu

Referendum však aj podľa Barzáního bolo nezáväzné a nebude viesť k okamžitému vyhláseniu nezávislosti. Chcel tým len spustiť rokovania s vládou v Bagdade, ktoré môžu trvať rok či dva.

Práve pri nich by sa malo rozhodnúť o hraniciach prípadného nového štátu, teda aj o tom, komu bude patriť Kirkúk. Podľa BBC však zdôraznil, že partnerstvo s „teokratickou, sektárskou“ vládou Iraku sa skončilo.

Nevôľa susedov

Iracká vláda podobné rokovania odmieta. V posledných dňoch sa snažila Kurdov presvedčiť, aby ľudové hlasovanie odvolali, vyhrážala sa aj nasadením armády. Hrozí, že ani po blížiacej sa porážke Islamského štátu v krajine nezavládne mier. Komplikoval by sa tak napríklad návrat utečencov.

Prečítajte si tiež: Veľkolepý Mosul bol vždy na križovatke. Aj teraz ho chcú viacerí Čítajte 

„Ak chce niekto kupovať ropu z irackého územia, musí sa obrátiť na federálne úrady,“ napísala iracká bezpečnostná rada na twitteri. „O nelegálnom referende sa nebudú viesť žiadne rokovania.“

SkryťVypnúť reklamu

Susedný Irán zas reagoval uzatvorením svojho vzdušného priestoru pre lietadlá štartujúce v irackom Kurdistane a vojenským cvičením pri hraniciach, v rámci ktorého niekoľkokrát vystrelili na územie samosprávy. Aj Turecko, hlavný obchodný spojenec kurdskej samosprávy, sa vyhrážalo sankciami.

Turci aj Iránci sa obávajú, že prípadná nezávislosť irackého Kurdistanu by na podobný krok motivovala aj Kurdov na ich územiach, čo však Barzání odmieta. Kurdských separatistov zastupujú krajne ľavicové hnutia, s ktorými ekonomicky liberálni irackí Kurdi nespolupracujú.

„Sme priateľmi, nie hrozbou,“ odkázal Barzání podľa Financial Times na tlačovej konferencii. „Pomôžeme zaviesť stabilitu v regióne.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  4. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  5. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  6. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  7. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  2. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  3. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  4. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  5. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  6. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  7. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 676
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 669
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 211
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 106
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 109
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 916
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 387
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 269
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN o možnom prijatí Palestínskeho štátu za plnoprávneho člena.

Británia a Švajčiarsko sa hlasovania zdržali-


ČTK
Alain Delon v Cannes.

Delon je od roku 2019 v zlom zdravotnom stave.


TASR
Mari Rantanenová, fínska ministerka vnútra.

Vláda chce zaviesť na hraniciach nové postupy pre žiadateľov o azyl.


TASR
Úradujúci premiér Andrej Plenkovič hovorí po víťazstve v parlamentných voľbách.

Chorvátske demokratické spoločenstvo má 61 poslaneckých kresiel zo 151.


TASR

Sportnet

Justin Schütz (Nemecko) strieľa gól brankárovi Dávidovi Hrenákovi (Slovensko), vľavo ho bráni Mário Grman (Slovensko) počas prípravného hokejového zápasu.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Najlepším mužom na ihrisku bol kapitán Fiorentiny Cristiano Biraghi.

Kľúčovým momentom bolo vylúčenie Cadua.


Olivier Archambault (Spišská Nová Ves) a Filip Bajtek (Nitra)

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 19. apríla. Aký je program dňa?


Brankár Spartaku Trnava Dominik Takáč.

Dominik Takáč verí, že sa negatívna séria končí vo finále.


SkryťZatvoriť reklamu