BERLÍN, BRATISLAVA. Pre nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú to nebol úplný debakel, aj keď šéf konkurenčnej SPD Martin Schulz ju označil za „najväčšieho porazeného“ uplynulých volieb. V sídle CDU/CSU sa v nedeľu večer skandovalo kancelárkino meno, CDU/CSU však po nedeli nemá veľké dôvody na oslavy.

Niečo opačné platí pre extrémistickú Alternatívu pre Nemecko (AfD), ktorá bude prvýkrát v Bundestagu a jej takmer 13-percentný výsledok bol šokom. Mnohí analytici práve AfD označili za skutočného víťaza nedeľňajšieho hlasovania.
Nemecké voľby však ukázali omnoho viac. Krajina je rozdelená viac ako kedykoľvek za posledné roky a Nemci už dávno nehlasovali tak protestne ako tentoraz.
Vytvorenie novej nemeckej vlády bude aj preto najťažšie od roku 2005, keď sa začala Merkelovej zatiaľ 12-ročná éra.
Výsledky volieb
- CDU/CSU 32,9 %
- SPD 20,5
- AfD 12,6 %
- FDP 10,7 %
- Ľavica 9,2 %
- Zelení 8,9 %
Oslabená, ale víťazná Merkelová
Necelých 33 percent je pre Merkelovej konzervatívcov sklamaním. Prieskumy im pár dní pred voľbami prisudzovali asi o päť percent viac. Nebol to debakel, aj preto, že druhí socialisti zaostali až o takmer 13 percent.
Merkelová bude takmer s istotou na čele krajiny pokračovať aj po nedeli. Bude to však iná kancelárka – nech už v Nemecku vznikne akákoľvek vláda, pozícia CDU aj jej samotnej bude oveľa slabšia ako v minulosti.

Pre stranu je to najhorší výsledok, odkedy Merkelová od roku 2005 ťahá víťaznú volebnú šnúru. Vtedy síce získala len o dve percentá viac hlasov, od posledných volieb v roku 2013 sa však CDU prepadla až o osem percent.
Podľa exit pollov značná časť jej voličov odišla k extrémistom z Alternatívy pre Nemecko. Aj preto Merkelová v prvej reakcii apelovala najmä na nich. „Chcem vás získať späť,“ vyhlásila ešte v nedeľu večer.
Socialisti na kolenách
Keď Martin Schulz v pondelkovej povolebnej debate hovoril o Merkelovej prehre, akoby zabudol sám na seba. Socialisti pod jeho vedením totiž dosiahli najhorší výsledok od druhej svetovej vojny. Niečo málo nad 20 percent im nepredpovedali ani najpesimistickejšie prieskumy z posledných týždňov a v skutočnosti je najväčším porazeným samotný Schulz.
Ešte pár mesiacov dozadu to pritom vyzeralo, že súboj o prvé miesto bude napínavý. Keď Schulza v marci zvolili za nového šéfa strany, „zmŕtvychvstanie“ SPD dostalo v nemeckých slovníkoch špeciálny výraz – Schulzov efekt.
Volebné výsledky Merkelovej CDU/CSU
- 2005 35,2 %
- 2009 33,8 %
- 2013 41,4 %
- 2017 32,9 %
Ešte v máji sa v prieskumoch SPD dokonca takmer dotiahla na CDU. Socialisti však následne prehrali troje krajinských volieb. V tých posledných v najľudnatejšom nemeckom štáte Severné Porýnie-Vestfálsko prišli až o sedem percent a v celoštátnych prieskumoch nasledoval okamžitý pád.
S tým, že bude taký strmý a zastaví sa len tesne nad 20 percentami, však Schulzovci nepočítali ani v najhoršom sne.
V kampani si nevedeli nájsť tému a voliči zase nevedeli nájsť dôvod, prečo voliť ich a nie Merkelovú.