MIAMI, SAN JUAN. Americké Národné centrum pre hurikány (NHC) v nedeľu oznámilo, že hurikán Maria mierne zoslabol a pohybuje sa ďalej od pobrežia USA smerom na sever krajiny.
Pravdepodobne ešte spôsobí zvýšené vzdúvanie morských vĺn a vysoký príboj na juhovýchodnom pobreží Spojených štátov.

Maria, ktorá minulý týždeň bičovala karibský ostrov Portoriko ako hurikán štvrtej kategórie, je teraz hurikánom druhej kategórie so sprevádzajúcim vetrom s maximálnou rýchlosťou 165 kilometrov za hodinu.
Centrum pre hurikány uviedlo, že stred hurikánu bol v nedeľu pred poludním približne 765 kilometrov juhovýchodne od Mysu Hatteras, nachádzajúceho sa v americkom štáte Severná Karolína.
Zisťujú rozsah škôd
Centrum varovalo ľudí na pobreží Severnej Karolíny a na pobreží štátov Stredoatlantskej oblasti (piatich štátov na severovýchode USA), aby hurikán Maria pozorne sledovali.
Vláda Portorika oznámila, že inžinieri v nedeľu skontrolujú priehradu Guajataca, aby zistili rozsah škôd spôsobených hurikánom Maria v uplynulom týždni.
Priehrada praskla, ale zatiaľ sa nepretrhla. Predstavitelia ešte v sobotu večer vo vyhlásení uviedli, že "prasklina na priehrade je veľká a každú minútu sa môže pretrhnúť". Obavy, že priehrada zlyhá, donútili vládu evakuovať blízko žijúcich obyvateľov. Priehrada bola postavená okolo roku 1928.
Pomoc francúzskym územiam
Francúzska vojnová loď v nedeľu priviezla vybavenie na obnovu karibských ostrovov, ktoré ničili hurikány Irma a Maria.
Ide o širšiu pomoc francúzskym územiam, ktoré sa musia vyrovnávať s následkami extrémneho počasia.

Francúzske ministerstvo obrany uviedlo, že vrtuľníková výsadková loď Tonnerre zakotvila na karibskom ostrove Svätý Martin a na neďalekých ostrovoch s vyše 1000 tonami materiálu a 300 ďalšími príslušníkmi armády, ktorí tam pomôžu s odpratávaním trosiek. Celkovo sa tam teda nachádza 2000 príslušníkov francúzskej armády.
Ministerstvo tiež oznámilo, že šéfka rezortu obrany Florence Parlyová nariadila, aby bola v Karibiku permanentne nasadená nová hliadková loď, ktorá bude pomáhať pri nasledujúcich búrkach a hurikánoch a bude bojovať proti pašerákom.
Na karibských územiach, s pretrvávajúcimi vzťahmi s Európou, sa do humanitárnej pomoci zapojili okrem Francúzska aj Británia a Holandsko, pričom vlády týchto krajín sú kritizované, že nedostatočne pripravili ostrovy na túto hurikánovú sezónu.