BERLÍN. Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa po nadchádzajúcich parlamentných voľbách bude možno musieť vzdať svojho dlhoročného kľúčového spolupracovníka, ministra financií Wolfganga Schäubleho.
K tomuto kroku bude zrejme nútená pristúpiť v prípade, ak bude chcieť vziať do vlády liberálnych slobodných demokratov (FDP), všíma si český spravodajský server Lidovky.cz.
Pán nenahraditeľný
Merkelová a Schäuble spolu pôsobia vo vysokej nemeckej politike už takmer 28 rokov. Schäuble je členom kancelárkinej Kresťanskodemokratickej únie (CDU).

Je trvale pripútaný na invalidný vozík a 18. septembra oslávil svoje 75. narodeniny.
Napriek tomu však opakovane dáva najavo, že chce byť ministrom financií aj v budúcej vláde, ktorá vzíde z nadchádzajúcich volieb.
Vo funkcii by ho chcela udržať aj samotná kancelárka, ktorá Schäubleho považuje za najdôležitejšieho člena svojej vlády.
Nie je však jasné, či svojho "pána nenahraditeľného" nebude musieť obetovať na oltár povolebných koaličných rokovaní, uviedol komentátor Lidových novín Robert Schuster.
Liberáli chcú strážiť financie
Krátko pred voľbami sa ale v Nemecku rozhorel zásadný spor o budúceho strážcu štátnej pokladnice. Môže za to požiadavka FDP, ktorá zaznela počas uplynulého víkendu.
Člen vedenia tejto strany Alexander Hahn totiž podmienil účasť FDP v akejkoľvek vláde získaním ministerstva financií. Tento rezort pritom označil za kľúčový z hľadiska možnosti naplnenia predvolebných sľubov.
V podobnom duchu sa vyjadrili aj ďalší poprední činitelia FDP. Táto stredopravicová strana sa po švorročnej prestávke zrejme opäť dostane do Spolkového snemu a možno i do budúcej vlády.
Merkelová by sa tak mohla ukončiť doterajšie vynútené spojenectvo so sociálnymi demokratmi.
Lojálny voči kancelárke
Vzdať sa Wolfganga Schäubleho by však pre kancelárku mohol byť veľký problém, domnieva sa Robert Schuster. Medzi oboma politikmi sa totiž vyvinula efektívna deľba práce, ktorá sa prejavila napríklad pri riešení gréckej dlhovej krízy.

Schäuble sa ako matador nemeckej politiky teší veľkej autorite.
Pre Merkelovú funguje aj ako dôležitá spojka na konzervatívne krídlo CDU, ktoré kancelárka v ostatných rokoch často zanedbávala.
Schäuble okrem toho dokázal svoju lojalitu voči kancelárke koncom roku 2015, keď jej pozíciou otriasla utečenecká kríza.
Schäuble vtedy odolal pokušeniu a nepostavil sa na čelo vzbury v rámci CDU, ktorá by ho vtedy mohla - po rokoch čakania - vyniesť na čelo spolkovej vlády.
Tento post mu už v minulosti sľuboval bývalý nemecký kancelár Helmut Kohl, napísal komentátor Lidových novín.
Kampaň vrcholí
Deň pred voľbami sa Merkelová pokúsila o ostatnú mobilizáciu svojich priaznivcov. V hlavnom meste krajiny sa stretla s aktivistami CDU, ktorých upozornila, že v krajine je ešte mnoho nerozhodnutých voličov, o ktorých treba zabojovať.
Strany únie CDU/CSU by títo občania mali podľa Merkelovej slov vnímať ako motor zvýšenia bezpečnosti v spolkovej republike, ako subjekty, ktoré sa hlásia k výraznejšej podpore rodín, rezignácii na zvyšovanie daní a zníženiu záťaže pre ľudí s nízkymi a stredne vysokými príjmami.
Merkelová vyzdvihla úlohu Európy a Európskej únie v "nepokojnom svete" ako faktor stability.
Pracovať pre to sa v každom prípade vyplatí, zdôraznila a opätovne varovala pred vojenskou eskaláciou v spore s Kórejskou ľudovodemokratickou republikou (KĽDR).
"Angažujeme sa za mierové, diplomatické riešenie. Akákoľvek forma vojenského riešenia by viedla k veľkému nešťastiu." A Nemecko je pripravené angažovať sa v tejto oblasti, uviedla kancelárka.
Telefonovala s Trumpom
Úspešné voľby zaželal Nemecku v telefonáte s kancelárkou americký prezident Donald Trump.

Súčasne počas piatkového rozhovoru zdôraznil neotrasiteľné zväzky medzi oboma krajinami.
Vzťahy medzi oboma štátnikmi sú vnímané ako napäté po celom rade odlišných postojov v ostatných mesiacoch.
Prezident USA napríklad označil Merkelovej utečeneckú politiku za "katastrofálnu chybu" a ostro kritizoval aj obchodný deficit s Nemeckom.
Naopak, spolková vláda reagovala s neporozumením na deklarovaný zámer USA odstúpiť od parížskej klimatickej dohody, ako aj na Trumpom presadzovaný princíp America First.
Po júlovom summite krajín G20 v severonemeckom Hamburgu však najvyšší predstaviteľ USA ocenil hostiteľku podujatia a osobitne vyzdvihol jej líderský štýl.