BERLÍN, BRATISLAVA. Opäť sa stane víťazkou volieb, už štvrtýkrát po sebe, a zaradí sa tak k najdlhšie vládnucim lídrom Európy. Ani ona však dva dni pred nedeľňajšími voľbami do Bundestagu netuší, s kým bude vládnuť.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová a jej konzervatívna koalícia CDU/CSU má zhruba tri možnosti, s kým zostaví svoj štvrtý kabinet. Každá z nich je približne rovnako pravdepodobná, každá však v sebe skrýva množstvo rizík.

Podľa prieskumov by CDU/CSU mala v nedeľu získať asi 38 percent.
Druhí socialisti asi 22, súboj o tretie miesto však bude ešte napínavý a rovnako aj zostavovanie budúcej vládnej koalície.
Extrémistická Alternatíva pre Nemecko (AfD), liberálni Slobodní demokrati (FDP), Zelení aj extrémna Ľavica (Die Linke) majú v prieskumoch od osem do 12 percent.
Koho si Merkelová vyberie?
Mimo vlády, ale v Bundestagu
Ak je v súvislosti s nemeckými voľbami ešte niečo okrem víťazstva Merkelovej isté, je to už len to, že do Bundestagu sa dostane aj extrémistická Alternatíva pre Nemecko (AfD). Krajná pravica pritom v nemeckom parlamente od jeho vzniku v roku 1949 nemala zastúpenie ani raz.
Otvorene neonacistická NPD doň kandidovala už viackrát, v minulých voľbách však získala len 1,5 percenta.
AfD sa na rozdiel od nej k neonacistickým koreňom nehlási. Obvinenia z rasizmu, xenofóbie a nenávisti k moslimom im však ani netreba nijako zvlášť dokazovať.

Volebná líderka strany Alice Weidelová napríklad v minulosti o imigrantoch hovorila ako „prascoch“ – v uniknutom emaili, ktoré poškodili jej povesť „lepšej tváre“ AfD. Druhý volebný líder strany Alexander Gauland zase o nemeckom futbalistovi s ghanským pôvodom Jéromovi Boatengovi povedal, že „ľudia ho majú radi ako futbalistu, ale nechceli by ho mať za suseda“.
AfD síce v budúcej vláde nebude – vylučujú to všetky ostatné strany – aj pobytom v Bundestagu však môže ovplyvniť celú nemeckú politiku. O jej návrhoch aj prejavoch jej členov sa teraz dozvedia všetci Nemci.
Široká koalícia?
Jedna z najpravdepodobnejších podôb vlády je tá, na ktorú si Nemci v posledných rokoch už zvykli – široká koalícia oboch najsilnejších strán.