PCHJONGJANG, BRATISLAVA. Keď severokórejský diktátor Kim Čong-un pred kamerami urážal amerického prezidenta Donalda Trumpa, okamžite stúpol záujem o slovník Merriam-Webster, priznáva firma na twitteri. Čo je to vlastne dotard, ako Kim v angličtine Trumpa označil?
Osoba vo svojej starobe, v stave, keď je fyzicky aj mentálne slabý, napísal Merriam-Webster okamžite na twitteri. Slovo sa používa od 14. storočia a pôvodne znamenalo imbecil.
Odvtedy prakticky upadlo do zabudnutia a v súčasnosti ho prakticky nikdy, samozrejme, okrem severokórejských lingvistov, nepoužíva.
A až potom mnohí anglicky hovoriaci ľudia pochopili, čo chcel vlastne Kim povedať. "Psychicky nepríčetného amerického starca skrotíme ohňom," odkázal Kim podľa severokórejských štátnych médií do Washingtonu.
Loading
...
Osobná rovina konfliktu
Nejde o samotný obsah, Severná Kórea sa Američanom vyhráža pravidelne. Tento spor sa však čoraz viac dostáva do osobnej roviny.
Kim vôbec prvýkrát od svojho nástupu k moci na konci roka 2011 osobne prehovoril, len pár dní pred tým ho Trump začal označovať za "rakeťáka na samovražednej misii", čo zopakoval na na pôde Valného zhromaždenia OSN.
Severokórejský minister zahraničných vecí Ri Jong-ho zas Trumpov prejav označil za "štekot psa" a varoval, že po Trumpových hrozbách o zničení Severnej Kórey, ak by napadla niektorého z amerických spojencov, môže Pchjongjang odpovedať testom vodíkovej bomby v Tichom oceáne.

Tam leží americké územie Guam, ktorému sa už Severná Kórea vyhrážala, aj americký štát Havaj.
Nie je to prvý príklad, keď líder posúva medzinárodný konflikt do osobnej roviny.
Trumpov predchodca George H. W. Bush v roku 1990 hovoril o medzinárodnom práve, keď sa uprene pozeral na irackého diktátora Saddáma Husajna. Ten len krátko pred zasadnutím OSN obsadil susedný Kuvajt.
Bush irackého diktátora v prejavoch volal krstným menom, nebol to Husajn, ale Saddám. Niekedy dokonca s nesprávnou výslovnosťou Sadum, čo pripomína arabský výraz pre žobráka.