BERLÍN, BRATISLAVA. Každému z nich ide v politike o niečo iné, lídri menších nemeckých strán však majú spoločné aspoň jedno – prekáža im politika kancelárky Angely Merkelovej.
“Východné Nemecko bolo najhumánnejšou a najmierumilovnejšou krajinou, akú kedy Nemci vytvorili.
„
Niektorí z nich ešte nikdy v nemeckom Bundestagu nesedeli, to sa však zmení už v nedeľu. Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že do parlamentu sa okrem dvoch hlavných strán CDU a SPD dostanú aj štyri menšie zoskupenia.
Všetky majú približne desaťpercentnú podporu a stále sú v boji o pozíciu tretej najsilnejšej nemeckej strany.
Kto sú ich lídri?

Christian Lindner
strana: Slobodná demokratická strana (FDP), preferencie: 9 percent, vek: 38 rokov
Do politiky vstúpil v čase, keď väčšina jeho rovesníkov ešte ani nebola zamestnaná. Keď sa prvýkrát stal poslancom vo svojom domovskom štáte Severné Porýnie-Vestfálsko, mal len 21. Stal sa historicky najmladším poslancom v tejto spolkovej krajine.
Do čela slobodných demokratov ho zvolili v roku 2013 po tom, ako strana šokujúco vypadla z parlamentu. Preferencie pod jeho vedením začali FDP postupne stúpať a do Bundestagu sa strana tentoraz takmer s určitosťou dostane.
Citát: „Zdedil som zdochýnajúcu mŕtvolu.“ (Lindner po tom, ako sa stal šéfom FDP)

Alice Weidelová
strana: Alternatíva pre Nemecko (AfD), preferencie: 9 percent, vek: 38 rokov
Mala to byť „lepšia tvár“ AfD a dôkaz, že strane dávajú prívlastok extrémistická neprávom. Weidelová však verejnosti nedávno ukázala svoju pravú tvár, aj keď nedobrovoľne. V uniknutých e-mailoch hovorí o imigrantoch ako o „prascoch“ a o súčasnom politickom establišmente ako „bábkach v rukách víťazných mocností druhej svetovej vojny“.