Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom.
Všetko sa začalo v roku 1907, keď chemik menom Eugéne Schueller vo svojej vlastnej kuchyni vytvoril prvú syntetickú farbu na vlasy na svete. Nazval ju Auréale. A už čoskoro sa z jeho parížskeho bytu dostala najprv do celého Francúzska, potom do celého sveta.
Svoju kozmetickú firmu nazval L’Oréal. Dnes je spoločnosť na trhu gigantom - zamestnáva vyše 77-tisíc ľudí v 130 krajinách sveta a je jedným z najväčších ťahúňov francúzskej ekonomiky.
Liliane Bettencourtová (21.10.1922 - 21.9.2017) s počiatkami spoločnosti nemá spoločné vôbec nič. V čase, keď Schueller miešal Auréale, ani nebola na svete. Narodila sa až o pätnásť rokov neskôr - no a ako chemikova dcéra koncern zdedila.
Privilégiá a tajomstvá
Rodáčka z Paríža bola jediným dieťaťom Shuellera a jeho manželky. Matka jej zomrela, keď mala len päť rokov, s otcom si tak vybudovala blízky vzťah už v mladom veku.
“Liliane vyrástla medzi služobníkmi a tútormi, smotánkou, ktorá prichádzala do priestranného apartmánu na ľavom brehu Seiny a Rolls-Royceami,” opisujú jej detstvo New York Times. Dodávajú však, že okrem privilégií bola obklopená aj čímsi iným - tajomstvami.
Schueller bol nacistickým sympatizantom, podporoval francúzsku fašistickú organizáciu, ktorá sa stretávala v centrále firmy L’Oréal. Podobnú rétoriku hlásal aj jej neskorší manžel André Bettencourt. Ale len na začiatku vojny - na jej konci sa angažoval v odboji, za čo mu štát neskôr udelil i niekoľko vojenských vyznamenaní. A potom sa stal politikom.
Lilianin otec zomrel v roku 1957. Po jeho smrti sa stala riaditeľkou koncernu, konkrétne rozhodnutia týkajúce sa podniku však nechávala na iných - a majetok sa naďalej znásoboval.
Loading
...
Kreativita a inteligencia
Žila v luxuse, aký si väčšina nevie ani predstaviť. Vlastnila vily, jachty aj celé ostrovy. Zbierala impresionistov. V čase smrti bola najbohatšia žena a štrnásta najbohatšia osoba na svete. Minulý rok vlastnila 39 a pol miliardy dolárov - a nikdy vlastne nepracovala.
Angažovala sa však v iných sférach. Pod záštitou nadácie Bettencourt Schueller Foundation darovala milióny múzeám, galériám, divadlám, školám, medicínskym, výskumným aj humanitárnym projektom.
“Sme presvedčení, že muži a ženy stále dokážu posúvať hranice kreativity a inteligencie,” píše sa na jej oficiálnej stránke. “Pre budúcnosť dokážu vždy vytvoriť nové možnosti.”
V posledných rokoch sa však médiá v súvislosti s Liliane Bettencourtovou nesústredili ani na úspechy firmy L’Oréal, ani na jej filantropiu. Svetom otriasol škandál, ktorý sa už dnes označuje za takzvanú “Aféru Bettencourt” - škandál, ktorý nesúvisel len s dedičkiným súkromím, ale i francúzskou politikou.

Ťažké vzdorovať
V roku 2015 sa začal súdny spor, v ktorom obžalovaných vyšetrovali zo zneužívania jej fyzického stavu na získavanie peňazí pre seba.
Obvinenia sa neskôr potvrdili - celebritný fotograf Francois-Marie Banier, s ktorým sa dedička spriatelila po smrti manžela, dostal tri roky väzenia. Súd uznal, že muž skutočne Bettencourtovej demenciu a Alzheimerovu chorobu zneužíval na obohacovanie sa - dostával od nej obrazy od Picassa, Matissa či Mondriana.
„Liliane to pre mňa chcela robiť, aby mi zjednodušila život,“ povedal Banier podľa New York Times. „Odmietal som také veci ako panské sídlo, ale ona to brala veľmi zle. Je veľmi ťažké vzdorovať takej neobyčajnej žene.“
Obžalovaním ďalšieho dedičkinho blízkeho menom Eric Woerth sa však stal prípad aj politickým. Bývalý minister financií a pokladník prezidentskej kampane Nicolasa Sarkozyho čelil obvineniam, že z dedičkiných peňazí vďaka využitiu jej zlého zdravotného stavu získal 150-tisíc eur v hotovosti na kampaň. Obvinenia napokon stiahli kvôli nedostatku dôkazov.