RANGÚN. Najmenej deväť ľudí zahynulo a desať ďalších utrpelo dnes zranenia pri nehode kamióna Červeného polmesiaca, ktorý sa na juhovýchode Bangladéša zrútil do priekopy.
Kamión viezol humanitárnu pomoc moslimom z etnika Rohingov, ktorí do Bangladéša utiekli zo susedného Mjanmarska. S odvolaním sa na tamojšie úrady o tom informovala agentúra DPA.
Kamión smeroval do utečeneckého tábora
K nehode došlo v oblasti Čitágáon pri hraniciach s Mjanmarskom. Šesť ľudí zomrelo priamo na mieste. Ďalší traja prišli o život po prevoze do nemocnice, priblížilo tamojšie vedenie Červeného polmesiaca.
Podľa nemenovaného príslušníka Medzinárodného výboru Červeného kríža (MVČK) boli všetky obete bangladéšski humanitárni pracovníci, uviedla agentúra AP.
Kamión plný humanitárnej pomoci smeroval do pohraničnej dediny Čakdala. Tam žijú momentálne v provizórnom utečeneckom tábore stovky Rohingov, ktorí utiekli z mjanmarského Jakchainského štátu.
Pred násilnosťami ušlo z Mjanmarsku do susedného Bangladéša od konca augusta už vyše 421-tisíc Rohingov.

Etnické čistky
K hromadnému úteku došlo po násilnostiach, ktoré vypukli v Jakchainskom štáte 25. augusta. Militanti patriaci k etnicko-náboženskej menšine Rohingov vtedy zaútočili na zhruba tridsať policajných staníc.
Mjanmarská armáda následne pristúpila k protiútoku na povstalcov. Vzájomné strety si vyžiadali stovky obetí na životoch, prevažne z radov vzbúrencov. Ako armáda, tak aj povstalci sa vzájomne obviňujú z používania brutality.
OSN však z utečeneckej krízy viní mjanmarskú armádu. Disponuje vraj zábermi, na ktorých pália dediny a strieľajú do utekajúcich civilistov. Násilie v Jakchainskom štáte považuje za "ukážkový príklad etnických čistiek".
Jakchainský štát je najchudobnejšou oblasťou Mjanmarska a žije tam vyše milióna Rohingov. Táto indoárijská národnostná menšina moslimského vierovyznania je v prevažne budhistickom a z jazykového hľadiska väčšinovo sinotibetskom Mjanmarsku vystavená tvrdým perzekúciám.
Polícia v Malajzii zatýkala filipínskych islamistov
Malajzijská polícia zadržala sedem Filipíncov, ktorí sú údajne podozriví z členstva v islamistickej skupine Abú Sajjáf, operujúcej na juhu Filipín. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na dnešné vyhlásenie malajzijských úradov.
Náčelník malajzijskej polície Mohamad Fuzi Harun uviedol, že siedmi muži vo veku 22-38 rokov boli zamestnancami súkromných bezpečnostných služieb v malajzijskej metropole Kuala Lumpur a priľahlých oblastiach.
Jeden zo zadržaných, 22-ročný muž, sa údajne zúčastnil bojov s filipínskymi vládnymi silami a podieľal sa na únosoch na juhu Filipín.