MOSKVA, BRATISLAVA. Ak by sa ruské prezidentské voľby konali tento týždeň, osemnásť percent opýtaných by hlasovalo za Andreja Semjonova. Problémom je, že tento človek neexistuje.
Ruská agentúra Levada v experimente zisťovala, aké dôležité slovo má vo volebnej kampani ruský prezident Vladimir Putin. Ten ešte stále neoznámil svoj zámer v marcových voľbách kandidovať.
Desatina o ňom počula
Agentúra preto opýtaným najskôr povedala, že Putin priamo v kandidatúre podporil Andreja Semjonova. O Semjonovi nikdy nepočulo 63 percent ľudí, a preto by zaňho nezahlasovali.

Až 15 percent opýtaných tiež o Semjonovi síce nič nepočulo, ale sú pripravení zaňho hlasovať. Jedenásť percent opýtaných Rusov odpovedalo, že o Semjonovi počuli, ale len tri percentá by si ho vybrali vo voľbách.
Sociologička Levada Centra Karina Pipijaová pre server Vedomosti.ru tvrdí, že cieľom experimentu bolo „pochopiť, ako autorita súčasného prezidenta vplýva na volebné postoje Rusov“. Tí, ktorí tvrdia, že o Semjonovi počuli, sa podľa nej s najväčšou pravdepodobnosťou len nezaujímajú o politiku.
Putina Rusi milujú
Ruský prezident Vladimir Putin má stále nielen veľký vplyv na politiku, ale aj veľkú podporu domáceho obyvateľstva. Putin je na čele krajiny už 14 rokov a predbehol tak väčšinu svojich predchodcov.
Ľudia mu dôverujú – v auguste ruské médiá napísali, že jeho prácu schvaľuje až 83 percent Rusov.
Ak by sa voľby konali teraz, Putina by si volilo 48 percent opýtaných, len dve percentá hlasov získal líder komunistickej strany Gennadij Zjuganov. Až 45 percent ľudí si buď nie je istých tým, či pôjdu hlasovať, komu dajú hlas, alebo sú rozhodnutí nevoliť.
Kedysi Putinov najvážnejší opozičný súper Alexej Navaľnyj po rozhodnutí súdu vo voľbách kandidovať nemôže. Vo februári ho totiž odsúdili za spreneveru. Aktivista a líder opozície verí, že išlo o politicky vykonštruovaný proces.