TOKIO, BRATISLAVA. Dostali varovanie, väčšina stihla vybehnúť von a od roku 1985 sa poučili. Utorkové zemetrasenie v Mexico City si vyžiadalo najmenej dvesto obetí, no podľa expertov na neho bolo mesto pripravené.
V iných metropolách to tak byť nemusí. Zemetrasenie s podobnou silou by mohlo v Los Angeles zabiť aj 50-tisíc ľudí, povedal v roku 2005 pre New York Times seizmológ Kerry Sieh z Kalifornského technologického inštitútu. Horšie by na tom bol Teherán – podobné zemetrasenie by tu nemuselo prežiť až milión ľudí.
Švajčiarska poisťovacia spoločnosť Swiss Re v roku 2015 analyzovala dopad prírodných katastrof v 616 najväčších mestách sveta. Magazín Business Insider potom jednotlivé riziká záplav, zemetrasení či tsunami spojil dokopy a vznikol rebríček miest, kde môžu byť dopady prírodných katastrof najfatálnejšie.
1. Tokio – Jokohama, Japonsko
V žiadnej inej aglomerácií nie je prírodnými katastrofami ohrozených viac ľudí ako v japonskej oblasti miest Tokio a Jokohama. Len v metropolitnej oblasti Tokia žije 37 miliónov ľudí, ktorých môže hocikedy zasiahnuť silné zemetrasenie, ale aj monzún, záplavy či vlna tsunami.
Obidve mestá ležiace na okraji tzv. Ohnivého kruhu zemetrasenie zničilo v roku 1923, zahynulo vtedy viac ako 142-tisíc ľudí. Dnes je v rizikovej oblasti zraniteľných až 57 miliónov obyvateľov.
Loading
...
2. Manila, Filipíny
V roku 2013 zasiahol Filipíny masívny tajfún Haiyan. Aj keď sa hlavnému mestu vyhol, vyžiadal si vyše šesťtisíc životov.
Manila, ktorej aglomerácia má vyše 22 miliónov obyvateľov, je pritom priamo na rane tajfúnov, ale aj zemetrasení. Spolu zo záplavami môže byť katastrofami podľa Business Insideru postihnutých až 34 miliónov ľudí.
