ISTANBUL, BAGDAD. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pohrozil, že jeho krajina zváži uvalenie sankcií na iracký autonómny región Kurdistan v súvislosti s jeho plánovaným referendom o nezávislosti. Informuje o tom v stredu agentúra DPA.
Turecká Národná bezpečnostná rada a kabinet v piatok prediskutujú, "aký druh sankcií môžeme uvaliť, alebo či tak urobíme," povedal Erdogan v utorok novinárom na okraj Valného zhromaždenia OSN v New Yorku. "Ale samozrejme, nepôjde o bežné sankcie," dodal.
Neboja sa len Turci, ale aj Irán a Sýria
Referendum, plánované na 25. septembra, vystrašilo susedov Iraku - Turecko, Irán a Sýriu -, ktoré sa obávajú, že hlasovanie povzbudí ich vlastné kurdské menšiny, aby sa snažili o odtrhnutie. Nesúhlas s referendom vyjadrili aj USA a Irak.
Iracký premiér Hajdar Abádí vyzval v utorok Kurdistan, aby zrušil sporné referendum po tom, ako prezident Kurdistanu Masúd Barzání dal Bagdadu trojdňové ultimátum, aby predložil Arbílu dohodu, ktorá bude k plánovanému referendu dobrou alternatívou.
"Kurdistanské referendum bude odmietnuté, či už sa uskutoční teraz alebo v budúcnosti," povedal Abádí novinárom v utorok neskoro večer. Dodal, že podľa Bagdadu by Kurdi mali radšej zrušiť referendum, než ho odkladať.
Vyjadril sa tak niekoľko hodín po tom, ako prezident irackého Kurdistanu Masúd Barzání dal Bagdadu trojdňové ultimátum, aby predložil Arbílu dohodu, ktorá bude k plánovanému referendu dobrou alternatívou.
Barzání tiež navrhol možnosť odkladu referenda naplánovaného na 25. septembra, ak bude s centrálnou vládou v Bagdade dosiahnutá dvojstranná dohoda.
"Barzání sa zahráva s ohňom," konštatoval v utorok podpredseda tureckej vlády Bekir Bozdag. "Najlepšie by bolo už prestať sa zahrávať s týmto ohňom, ale dať na zdravý rozum a referendum zrušiť," dodal.

Bagdad referendum pozastavil
Bagdad opakovane odsúdil referendum ako protiústavné a iracký najvyšší súd v pondelok nariadil pozastavenie tohto ľudového hlasovania.
Premiér Abádí vyzval Arbíl, aby sa zapojil do "serióznych rokovaní" s Bagdadom s cieľom vyriešiť dlhodobé problémy ohľadom tržieb za ropu a sporných území. Jednostranná zmena hraníc silou by otvorila dvere krviprelievaniu, dodal.
Sporné oblasti
Referendum sa má konať nielen v Kurdistane, ale aj v niektorých sporných oblastiach vrátane provincie Kirkúk bohatej na ropu. Tá je domovom Turkménov, Arabov, Kurdov i kresťanov.
USA vyzvali Kurdistan, aby odvolal referendum pre obavy z vyvolania regionálnych nepokojov a z odvrátenia pozornosti od súčasných bojov s extrémistami z Islamského štátu v Iraku a v Sýrii.