BARCELONA, BRATISLAVA. Plánované referendum o nezávislosti Katalánska je protiprávne a je nutné zabrániť jeho konaniu, opakuje španielska vláda. A tak v stredu poslala policajtov do troch regionálnych katalánskych úradov a dvanástich predstaviteľov autonómneho regiónu zadržali.
"Útočia na naše inštitúcie, ktoré sme si zvolili. A to len preto, že robia to, čo chcú občania," sťažovala sa pre AFP Anna Solová, 45-ročná Katalánčanka, ktorá bol medzi stovkami demonštrantov v uliciach Barcelony.
Zadržané obálky
Do ulíc vyrazila hneď po tom, ako sa dozvedela, že medzi zadržanými je aj Josep Maria Jové, generálny tajomník regiónu pre ekonomické záležitosti a poradca katalánskeho viceprezidenta. Za mreže ho zrejme dostalo spustenie stránky s pokynmi pred referendom.

Len v utorok španielska polícia zasahovala v katalánskom meste Terrassa, kde v súkromnej logistickej firme zadržala viac ako poldruha milióna letákov a plagátov súvisiacich s referendom. Boli medzi nimi i obálky s logom katalánskeho parlamentu, mohlo ísť o hlasovacie lístky v referende, ktoré sa má konať 1. októbra.
Prokuratúra spustila vyšetrovanie 712 katalánskych starostov, ktorí chcú vo svojich obciach hlasovanie organizovať a ponúkli na to verejné budovy.
Španielske úrady už predtým prevzali kontrolu nad finančnými zdrojmi katalánskej administratívy, aby sa peniaze nemíňali na organizovanie zakázaného referenda. "Je to absolútne nezodpovedné, vedú našu administratívu ku kolapsu," cituje web TheLocal.es katalánskeho viceprezidenta Oriola Junquerasa.
Dostávajú menej ako dávajú
"De facto tým rušia katalánsku autonómiu," okomentoval tento krok odborník na financovanie regiónov z Univerzity v Zaragoze Alain Cuenca.

Španielsky premiér Mariano Rajoy to odmieta. "V Katalánsku teraz vidíme snahu zrušiť ústavu a autonómny štatút Katalánska. Štát musí reagovať," povedal podľa Guardianu. "Žiadny demokratický štát na svete by nerešpektoval to, čo chcú títo ľudia urobiť. Varovali sme ich a oni vedia, že referendum sa konať nemôže."
V španielskom systéme regióny posielajú dane do Madridu a ten ich potom podľa kvót posiela do regiónov. Katalánsko tak teraz dostáva peniaze len na plánované veci, napríklad na zdravotníctvo alebo na školstvo.
Aj za bežných okolností však Katalánsko, ktoré má síce sedem miliónov obyvateľov, no tvorí asi pätinu HDP 46-miliónového Španielska, dostáva z centrálneho rozpočtu menej, ako do neho posiela. Práve to je hlavný argument zástancov oddelenia tohto regiónu.
Katalánske úrady napriek odporu vlády aj ústavného súdu naďalej tvrdia, že referendum sa uskutoční a ak Katalánci zahlasujú za nezávislosť, bude to záväzné a región nezávislosť do dvoch dní vyhlási.