V povojnovej histórii Európy podobných politikov nebolo veľa. Angela Merkelová sa však už teraz zaradila do klubu najdlhšie vládnucich demokratických lídrov. V úrade je zhruba dvanásť rokov a ak zostane kancelárkou aj po voľbách naplánovaných na túto nedeľu, môže predstihnúť aj svojho mentora Helmuta Kohla.
Najdlhšie vládnuci európski lídri pritom zväčša museli odstupovať nedobrovoľne.
Jean-Claude Juncker

premiér: 1995-2013
dĺžka vládnutia: 18 rokov
Luxemburský premiér sa do funkcie dostal ešte v roku 1995 a skončil až v roku 2013. Väčšinu z tohto času bol zároveň ministrom financií jedného z najmenších európskych štátov.
Z politiky ho prinútila odstúpiť až kauza okolo zneužívania tajných služieb a ilegálnych odposluchov. Neskôr sa objavil aj škandál okolo prania špinavých peňazí známych ako LuxLeaks, to už však Juncker predsedal Európskej komisii. Vo funkcii je dodnes.
Helmut Kohl

kancelár: 1982-1998
dĺžka vládnutia: 16 rokov
Kohl je dodnes najdlhšie vládnucim nemeckým kancelárom od zjednotenia krajiny v roku 1990. Zároveň ho považujú za najdôležitejšieho mentora svojej nástupkyňe Angely Merkelovej.
Práve ona sa môže svojmu dnes už zosnulému učiteľovi vyrovnať – ak sa aj po nedeľňajších parlamentných voľbách opäť stane kancelárkou a odslúži celé funkčné obdobie.
Kohl musel skončiť pre škandál okolo financovania jeho strany CDU.
Konrad Adenauer

kancelár: 1949-1963
dĺžka vládnutia: 14 rokov
Adenauer sa kancelárom vtedajšieho takzvaného Západného Nemecka stal v čase, keď ho ešte okupovali a medzinárodne neuznávali. Bol prvým povojnovým nemeckým kancelárom a dodnes je považovaný za jednu z najväčších historických postáv Krajiny.
Západné Nemecko sa za jeho vlády dostalo do Severoatlantickej aliancie a neskôr sa stalo aj členom Európskeho hospodárskeho spoločenstva, predchodcu dnešnej Európskej únie.
Adenauer skončil po škandále, v ktorom ho obviňovali z úplatkov. Zomrel v roku 1967.
Jacques Chirac

prezident: 1995 – 2007
dĺžka vládnutia: 11 rokov a 11 mesiacov
Chirac mohol v skutočnosti vládnuť ešte dlhšie, počas druhého funkčného obdobia však Francúzi zmenili ústavu a skrátili funkčné obdobie prezidenta zo siedmich na päť rokov.
Už vtedy začala klesať jeho popularita. Hoci škandálov mal viac, napokon odišiel z funkcie pre zhoršené zdravie. V úrade bol rovnako dlho, ako dnes Merkelová.