NEW YORK, BRATISLAVA. Severná Kórea ohrozuje celý svet jadrovými testami a Spojené štáty sú pripravené režim "úplne zničiť", ak nebudú mať inú možnosť. Na 72. Valnom zhromaždení OSN v New Yorku to povedal americký prezident Donald Trump. Kritizoval aj režimy, ktoré Severnú Kóreu finančne či materiálne podporujú.
Trump bol hneď štvrtým rečníkom utorkového zasadnutia, ktoré prvýkrát otvoril slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Ten v pozícii nového predsedu kritizoval členské štáty za nečinnosť aj hádky.
Slovenský prezident Andrej Kiska zase hovoril o chudobe, kritizoval nepriamo aj Rusko.
Rôzne názory na migráciu
"Bohužiaľ, môj dnešný prejav nebude pozitívny," hovoril Lajčák, pričom kritizoval nedostatok dialógu aj neochotu reálne riešiť problémy. Za tie hlavné označil klimatické zmeny, migráciu aj terorizmus. "Riešiť migráciu bude zložitý proces, keďže každý má na túto tému iný názor. Nemôžeme sa však od riešenia odvrátiť," povedal pred zástupcami 193 členských krajín.
“Hrozbu terorizmu nevyriešime len zbraňami alebo bariérami.
„
Terorizmus zase podľa Lajčáka nie je problém, ktorý by sa dal riešiť len zbraňami alebo bariérami. "Mier ani rozvoj nedosiahneme bez ľudských práv," povedal.
Lajčák vo svojom otváracom prejave hovoril najmä o reformách. "Musíme v tejto miestnosti počuť viac mladých hlasov. Nemôžeme vyzývať na koniec toho, čo sme robili doteraz, a potom v tom pokračovať. Potrebujeme inštitucionálne zmeny, ale aj zmeny v našej každodennej práci. Potrebujeme dialóg, nie zmes monológov," povedal na úvod Lajčák a vyzval štáty, aby sa pozerali aj mimo svojej individuálnej agendy.
Jeho predrečník, generálny tajomník OSN Antonio Guterres, konkrétnejšie hovoril napríklad o potrebe zastavenia ozbrojeného konfliktu v Barme či o hrozbe jadrovej vojny. "Nesmieme zaspať a dostať sa do vojny so Severnou Kóreou," povedal.

Trump: Zničíme KĽDR
Tvrdé slová o KĽDR adresoval delegátom najmä americký prezident Donald Trump. "Sme pripravení úplne zničiť Severnú Kóreu," povedal dúfajúc, že k tomu nebude musieť dôjsť. "Raketový mužík je na samovražednej misii pre seba aj celý režim," reagoval na lídra KĽDR Kim Čong-una.
“Raketový mužík je na samovražednej misii pre seba aj celý režim.
„
Útočil aj na ďalšie krajiny. "Podvodné režimy podporujú teroristov a ohrozujú ostatné krajiny," kritizoval Trump aj zástupcov, ktorí sedia v miestnosti v budove OSN v New Yorku. Podľa Trumpa je problémom, že niektoré krajiny nielen takéto režimy podporujú, ale im aj priamo dodávajú zásoby na vývoj jadrových zbraní.
Trump takisto kritizoval Irán, ktorý nazval "skorumpovanou diktatúrou, ktorá sa maskuje úspechom". Dohoda, ktorú Spojené štáty s Iránom podpísali počas vlády Baracka Obamu, je podľa neho obrovskou hanbou.
Okrem terorizmu a migrácie hovoril aj o ochrane amerických hodnôt.
„Ako americký prezident budem vždy presadzovať princíp ‚America first‘ (Amerika prvá), tak ako by všetci lídri mali presadzovať najskôr záujmy svojich krajín,“ povedal Trump. Súčasne povedal, že odmieta prijímať dohody, ktoré by boli výhodné len pre iných mimo USA. Svoj 15-minútový čas presiahol o 26 minút.
Kiska: Agresívny sused Rusko
O Severnej Kórei hovoril v prejave aj slovenský prezident Andrej Kiska. "Takéto vážne nerešpektovanie ľudského života nemôžeme tolerovať," povedal. Upozornil, že by sme nemali byť prekvapení, ak sa niektoré veci vymknú spod kontroly a spôsobia škody ľuďom, krajinám a planéte. V tejto súvislosti spomínal aj použitie chemických zbraní Asadovým režimom v Sýrii.

Na rozdiel od Donalda Trumpa kritizoval Kiska aj Rusko, aj keď nepriamo. "Vidíme krátkozraké záujmy postavené na šírení nestability a podkopávaní spoločných snáh o zabezpečenie mieru a bezpečnosti," povedal a spomenul egoistický boj o sféry vplyvu.
Ukrajina, Gruzínsko a Moldavsko podľa neho poznajú cenu mieru a snahy podkopať ich suverenitu "agresívnym susedom, ktorý si myslí, že sa ho pravidlá netýkajú". Kiska toto konanie nazval "nebezpečnou hrou s tragickým koncom a neúmyselnými následkami".
“Ukrajina, Gruzínsko a Moldavsko poznajú cenu mieru. Všetky si uvedomujú problémy ich suverenity, ktorú podkopáva agresívny sused.
„
Neskôr hovoril najmä o chudobe aj o Parížskej dohode o klimatických zmenách, od ktorej chcú Spojené štáty odstúpiť.
„Každú minútu, počas ktorej tu hovorím, zomrie dvanásť ľudí od hladu a sto ďalších sa narodí do extrémnej chudoby,“ apeloval na ostatné krajiny, aby sa vzdali národného egoizmu a priniesli výsledky.
Kiska sa po príhovore v OSN stretol s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom, s predsedom 72. Valného zhromaždenia OSN Miroslavom Lajčákom, rokoval s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom, a tiež s podnikateľom, filantropom a bývalým starostom New Yorku Michaelom Bloombergom.