ZNOJMO, BRATISLAVA. Aj v miernom daždi prichádza do Znojma na Vinobranie takmer stotisíc ľudí. V historickom centre juhomoravského mesta sa burčiak, víno alebo klobása predávajú tak, ako na to Česi boli doteraz zvyknutí. Priamo za hotovosť, bez pokladničného bločku. Nikto si ho ani nepýta, miestnym by to pripadalo akési zvláštne.
Už o rok to pritom bude musieť byť inak aj na vinobraní. Elektronická evidencia tržieb (EET) sa od marca dostane do svojej tretej fázy a zasiahne aj pouličný predaj občerstvenia. Zatiaľ sa týka len reštaurácií a kamenných obchodov.
„Mňa to ešte len čaká, od marca,“ hovorí mladý vinár Lukáš Kovalský z Chvalovíc u Znojma. On je výrobca, na vinobraní si len prenajíma priestor, kde ponúka svoje produkty. Rôzne vína a burčiak, v tomto odvetí podniká päť rokov.

Možností na zavedenie EET má niekoľko. Účtovný program alebo osobitná aplikácia v mobile s tlačiarňou. Zaplatí jednorazovo vyššiu sumu alebo každý mesiac menšiu. Ešte sa nerozhodol.
„Je to otázka niekoľko tísíc korún, teda nič likvidačné. Horšie sú pokuty v prípade problémov so systémom, tie dosahujú tridsať- až päťdesiattisíc korún,“ hovorí, kým návštevníkom dolieva burčiak.
Téma ľavice
Česko je skôr výnimkou v tom, že donedávna nemalo povinné registračné pokladnice. Podľa odhadov preto unikali ročne stámilíóny na daniach, presné číslo sa nedá určiť.
O zavedení registračných pokladní hovorili už koncom 90. rokov sociálni demokrati, zákon o nich vstúpil do platnosti v roku 2005, no k ich plánovanému zavedeniu v roku 2007 nikdy nedošlo. ČSSD prehrala voľby a vláda premiéra Mirka Topolánka povinnosť zrušila.