SME

Ak nebudeme na Západe, budeme pod Ruskom. Železnú oponu si staviame sami

Amerika či Británia si môžu populizmus dovoliť, u nás môže rozložiť aj demokraciu, hovorí poľský sociológ a šéfredaktor časopisu Krytyka Polityczna SLAWOMIR SIERAKOWSKI.

Poľský sociológ a kritik Slawomir Sierakowski. (Zdroj: Tomáš Halász)

Politici v strednej Európe neustále hovoria o potrebe visegrádskej spolupráce. Aká je však skutočná sila Visegrádu? Môže fungovať ako sila v rámci Únie?

"Visegrád má nulovú relevanciu. Pretože tento región je ešte rozdrobenejší ako celá Európa, je centrom dezintegrácie. Je oveľa rôznorodejší. Niet jedinej veci, na ktorej by sme sa zhodli. Takže Visegrád je skôr geografickým pojmom než politickým. Mal význam počas prístupu do Únie, keď sme boli v spoločnej skupine. Ako počas majstrovstiev."

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečo je to tak?

"Poľsko je veľké, a teda si myslí, že by malo viesť, no nik ho ako vodcu nechce. Čo je v poriadku, prečo by to Slováci či Česi mali chcieť, najmä dnes na to nevidím nijaký dôvod. Spolupráca ako taká by bola, samozrejme, dobrá, vždy je dobré mať dobrých susedov. Spojené štáty a Kanada naozaj veľa ťažia zo spolupráce na úrovni ekonomiky aj bezpečnosti. Rád by som túto situáciu videl aj v tomto regióne."

Prečo je pre nás spolupráca dôležitá?

Ak vlasť Solidarity nevie, čo je solidarita, máte právo nás kritizovať a máte pravdu.

Slawomir Sierakowski

"Pretože sme medzi Ruskom a Západom. A nemáme to najlepšie miesto na mape, ako ste si určite všimli. Ani Slovensko, ani Poľsko na tej mape dlho neboli... A viete, v New Yorku či Paríži sa po rusky hovoriť nebude, ale my tú skúsenosť máme. A to nehovorím len o Rusku, ale aj o Nemecku. Našťastie, tam už to je za nami. Takže by sme spolupracovať mali, ale tak ako vždy, nerobíme to."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Keď sa premiér Fico vybral "do jadra EÚ", všimli si to v Poľsku?

"Zaregistrovali sme to ako rozumnú politiku. Ako ochotu k spolupráci na európskej integrácii. A Poľsko si kritiku zaslúži. Ak vlasť Solidarity nevie, čo je solidarita, máte právo nás kritizovať a máte pravdu."

Sám kritizujete poľskú vládu. Čo vám na jej krokoch najviac prekáža?

"Po prvé, Jaroslaw Kaczynski napáda liberalizmus. To nie je o demokracii, demokracia sa týka volieb. Liberalizmus sa však týka slobodných médií, rozdelenia moci, nezávislej občianskej spoločnosti, nezávislých úradov a podobne. A Kaczynski, tak ako každý populista, nenávidí slobodné inštitúcie. Buď musíte byť od neho závislý, alebo vás treba zničiť. Tak aj vyzerá jeho politika."

A ďalej?

"Prekáža mi tiež jeho zahraničná politika. Ide proti nezávislosti Poľska, tá je podriadená geopolitike. Dnes sme nezávislí nie vďaka Jánovi Pavlovi II. a ani nie vďaka Solidarite, aj keď k tomu prispela, rozhodnutie vzišlo z geopolitiky. Jedno impérium sa zrútilo, druhé vytvorilo EÚ. Takže v prvom rade by sme sa nemali snažiť každého si pohnevať. Rusko, Nemecko, Brusel, každého. To je hlúpe! Toto by sme nemali robiť, ani keby sme boli v pozícii Číny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ak Kazcynski zničí liberalizmus, teda inštitúcie, je len ťažké si predstaviť, že to nezasiahne demokraciu ako takú. Krajina bez nezávislých súdov, médií a ovládaná jednou stranou môže mať síce slobodné voľby, no už to nie je demokracia. Takže deň po tom, ako odstráni liberalizmus, demokracia bude vážne poškodená, ak nie celkom zničená."

Myslíte si, že populizmus v Poľsku a Maďarsku nadlho zasiahne tento región? Alebo robíme zbytočnú paniku?

"Viete, kým sa to dialo v Maďarsku, malej krajine s historickým komplexom Trianonu a s Orbánom, ktorý je dobrý hráč, nikoho to príliš netrápilo. Mimochodom, Orbán je šikovný politik, vie jazyky, je veľký pragmatik. Ak je Orbán cynik, Kaczynski je fanatik. A to je veľmi odlišná situácia. Cynik nepôjde proti svojim záujmom, nespácha samovraždu. Fanatik vidí v pragmatickom správaní zradu alebo strach."

Takže máme robiť paniku?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C52Z3 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Americký prezident Joe Biden.

Prezidenta USA znepokojujú plány Izraela na ofenzívu v Rafahu.


TASR
Člen bezpečnostných zložiek hliadkuje v uliciach na Haiti.

Kríza na Haiti sa stupňuje niekoľko posledných týždňov.


TASR
Bývalý americký prezident Donald Trump.

Opakovane sa zaviazal zastaviť pomoc Ukrajine.


SITA
Lietadlá spoločnosti Lufthansa na letisku vo Frankfurte.

Všetkých 190 pasažierov z lietadla bezpečne evakuovali.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu