KYJEV. Senát amerického Kongresu schválil v pondelok návrh zákona o vojenských výdavkoch, ktorý počíta s pridelením 500 miliónov dolárov (približne 416 miliónov eur) na podporu Ukrajiny v oblasti bezpečnosti a obrany. Oznámil to v utorok ukrajinský prezident Petro Porošenko.
"Po prvý raz na legislatívnej úrovni sa navrhuje poskytnúť Ukrajine obranné prostriedky ako radary protivzdušnej obrany a námorné radary, námorné prostriedky proti mínam a lode pobrežnej ochrany," uviedol Porošenko.
Podľa neho zákon okrem toho schvaľuje aj dodávky smrtiacich obranných zbraní pre Ukrajinu.
Konečné slovo bude mať Trump

Ako poznamenala agentúra Ukrinform, americká administratíva a obe politické strany v Kongrese súhlasia s poskytovaním smrtiacich obranných zbraní Ukrajine. Konečné slovo však bude mať prezident USA Donald Trump.
Ako informovala agentúra TASS, hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov k päťsto miliónom dolárov pre Ukrajinu poznamenal, že "ide len o Porošenkovo vyhlásenie, americká strana nezverejnila v tomto bode žiadne vyhlásenia".
"To, či Spojené štáty udelia pôžičku Ukrajine, je bilaterálnou záležitosťou oboch krajín. A pokiaľ ide o americké dodávky smrtiach zbraní Kyjevu, takéto rozhodnutie neprospeje pri riešení konfliktu na juhovýchode Ukrajiny," reagoval hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov.
Senát amerického Kongresu schválil návrh zákona, ktorý schvaľuje vojenské výdavky vo výške 700 miliárd dolárov (približne 586 miliárd eur). Zákon podporilo 89 prítomných senátorov, osem hlasovalo proti, informovala agentúra DPA.
Legislatívna norma vyčleňuje 640 miliárd dolárov (približne 535 miliárd eur) na základný rozpočet Pentagónu a 60 miliárd dolárov (50 miliárd eur) na vojenské operácie, napríklad v Afganistane.
Musia sa dohodnúť na kompromise
Takzvaný National Defense Authorization Act (NDAA) je federálny zákon, ktorý špecifikuje najmä rozpočet a výdavky amerického ministerstva obrany.
Je rozdelený na niekoľko sekcií, ktoré sa môžu zaoberať aj inými témami, ako sú zahraničná politika, energetická stratégia či vzťahy s inými krajinami a organizáciami, ktorými sú USA členom.
Tento zákon sa schvaľuje raz za fiškálny rok a vždy sa líši podľa aktuálnej situácie.
Snemovňa reprezentantov už v júli prijala svoju vlastnú verziu zákona. Obe komory sa teraz musia dohodnúť na kompromise. Následne zákon dostane na podpis prezident Donald Trump.
Ten viackrát povedal, že do armády chce investovať viac peňazí. Na základný rozpočet Pentagónu požadoval 603 miliárd a na vojenské operácie 65 miliárd dolárov.