COX'S BAZAR. Bangladéšske úrady sa snažia obmedziť pohyb moslimských Rohingov utekajúcich pred násilnosťami z Mjanmarska a pokiaľ sa to dá, sústrediť ich všetkých do preplnených utečeneckých táborov v prihraničnej oblasti.
Začali dokonca zaočkovávať desiatky tisíce ich detí proti rôznym chorobám, všíma si agentúra AP.

Etnické čistky
Bangladéš je doslova zaplavený masou vyše 400-tisíc Rohingov, ktorí v posledných troch týždňoch v rámci krízy, označenej Organizáciou Spojených národov za etnické čistky, utiekli zo svojich domovov.
Bangladéšska premiérka Hasína Vadžídová, ktorá už Mjanmarsko ostro skritizovala za páchanie zverstiev, odcestovala z Dháky do New Yorku na pravidelné každoročné zasadanie OSN.
AP oslovila v nedeľu lekára Abdala Saláma zo štátnej nemocnice v okrese Cox's Bazar. Ten priblížil, že v priebehu siedmich dní bude proti osýpkam, rubeole a detskej obrne zaočkovaných približne 150-tisíc detí. OSN tvrdí, že v extrémne nevyhovujúcich podmienkach sa nachádza momentálne asi 240-tisíc rohinských detí.
Aby sa neusádzali v mestách

Bangladéšska polícia medzitým kontroluje a dáva pozor, aby sa utečenci nezačali usádzať v mestách ležiacich v okolí svojich táborov.
K hromadnému úteku Rohingov došlo po násilnostiach, ktoré vypukli v mjanmarskej administratívnej oblasti Jakchainský štát 25. augusta. Militanti patriaci k etnicko-náboženskej menšine Rohingov vtedy zaútočili na tri desiatky policajných staníc. Mjanmarská armáda následne pristúpila k protiútoku na povstalcov.
Save the Children varuje
Dobročinná nadácia Save the Children varuje pred možnosťou, že kvôli nedostatku potravín, vody a prístreškov môže zomrieť veľa moslimov z etnika Rohingov, ktorí pred násilnosťami v Mjanmarsku ušli do susedného Bangladéša. Informovala o tom agentúra Reuters.
Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) počas tohto víkendu uviedla, že od 25. augusta do 15. septembra ušlo z Mjanmarska do Bangladéša 409-tisíc rohinských utečencov.
Počet ľudí, ktorí prichádzajú z Mjanmarska do bangladéšskeho pohraničného mesta Cox's Bazar, sú bezprecedentné, čo zvyšuje už aj tak veľký tlak a nároky na obce a humanitárne organizácie, ktoré ich prijímajú.
Šéf bangladéšskej pobočky nadácie Save the Children Mark Pierce uviedol, že dopyt po potravinách, vode a základných hygienických potrebách nie je možné uspokojiť vzhľadom na vysoký počet stále prichádzajúcich nových utečencov.
Pierce varoval, že ak tieto základné potreby ľudí nebudú uspokojené, ich utrpenie sa zhorší a môže dôjsť aj k úmrtiam.