BRUSEL. Narastajúci počet nelegálnych migrantov prenikajúcich na územie Rumunska, ale aj Bulharska cez Čierne more sa týka aj Slovenska, lebo leží na tejto migračnej trase.
Uviedol to minister vnútra SR Robert Kaliňák po skončení dnešnej Rady EÚ pre vnútorné záležitosti v Bruseli, ktorá bola zameraná migračnú krízu a boj proti terorizmu.
Policajti a technika
Rumunské úrady v auguste zachytili na čiernomorskom pobreží okolo dvesto migrantov, v septembri to bolo ďalších najmenej sto osôb, prevažne z Iraku a zo Sýrie, ktoré prišli po mori z Turecka.
"Som presvedčený, že rumunskí kolegovia aj s našou pomocou sú pripravení túto situáciu zvládnuť. Ich pobrežie je jednoduchšie ako niekoľko stoviek ostrovov v Grécku," uviedol Kaliňák.
V prípade potreby je Slovensko podľa Kaliňáka pripravené ponúknuť svoju pomoc vyslaním policajtov a techniky.
"Je pravda, že migranti hľadajú všetky dostupné cesty, ktorými sa dostanú do EÚ. Ale už aj v prípade Talianska sa podarilo znížiť počet migrantov cez stredomorskú cestu a som presvedčený, že dokážeme rýchlo reagovať aj v prípade Španielska či Rumunska," konštatoval Kaliňák.

Kaliňák podporil Junckera
Šéf slovenského rezortu vnútra podporil návrh predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera, ktorý sa v stredu v správe o stave EÚ vyslovil za rýchle prijatie Bulharska a Rumunska do Schengenu.
"Slovensko dlhodobo podporuje vstup oboch krajín do schengenského priestoru, ktorý je dnes rozdelený na dve časti: Grécko je akýsi ostrov, potom nič a až potom ďalšie krajiny," hovorí Kaliňák.
"Prijatie Bulharska a Rumunska je spôsob, ako zaistiť kompaktnosť schengenského priestoru a záruka, že schengenská hranica bude môcť byť strážená plnohodnotne a so všetkými pravidlami," uviedol slovenský minister.
Kaliňák: Celoeurópsku agentúru nepotrebujeme
Na druhej strane si Kaliňák nemyslí, že treba vytvárať celoeurópsku agentúru na užšiu spoluprácu medzi políciou a spravodajskými službami v boji proti terorizmu, ako to navrhuje Juncker.
"Tých agentúr máme dosť. Ak by išlo o posilnenie Europolu, tak je to v poriadku. Už boli pokusy, ako koncentrovať informácie a spoluprácu polície a jednotlivých spravodajských služieb, ale naráža to na neochotu tých členských krajín, ktoré nechcú zdieľať všetky informácie," upozornil.
Podľa neho je jedno, či miesto, kde sa budú "stretávať" dôležité informácie, bude mať podobu agentúry alebo rozšírenej platformy Europolu, podstatné je, aby bola ochota a zdieľanie citlivých informácií bolo čo najúčinnejšie a najrýchlejšie. Až potom bude možné preventívne zabrániť teroristickým útokom v Európe.