WASHINGTON, HAVANA. Dvadsať obetí údajných akustických útokov, ktoré sa mali stať v Havane, má ďalšie zdravotné komplikácie.
Niektoré z nich podľa vyšetrovateľov z FBI nesú známky poškodenia mozgu, čo je v prípade akustických útokov nepravdepodobné.
Na základe informácií od vyšetrovateľov i obetí o tom informovala agentúra AP.
Problémy obetí sa odlišujú
Prípady sa pritom od seba navzájom odlišujú. Jedného z Američanov napríklad nepríjemný a agresívny hluk vyhnal z postele v havanskom hoteli. Zvuk ustal, keď sa presunul o meter ďalej.

Ďalšie obete hovorili o vibráciách a zvukoch pripomínajúcich cikády, ktoré sa u nich objavili až po zobudení. Iné tvrdia, že žiadne zvláštne zvuky nepočuli, no majú vážne poškodený sluch.
Medzi symptómy patrili aj výpadky reči a pamäti, ktoré naznačujú poškodenie mozgu.
To však podľa vyšetrovateľov spochybňuje verziu o akustickom útoku. Experti si nemyslia, že by všetky symptómy mali jednu príčinu.
Spochybnená verzia o kubánskom útoku
Americké úrady sú si tiež čím ďalej neistejšie, či za útokmi stojí Kuba. V reakcii na celý prípad pritom Washington vykázal dvoch kubánskych diplomatoch. FBI v miestnostiach, kde sa mali útoky odohrať, nenašla žiadne zvukové zariadenia.
Incidenty sa udiali na jeseň minulého roka. Americkí i kanadskí diplomati sa vtedy po veľmi krátkych pobytoch v Havane museli vrátiť do vlasti so zdravotnými problémami.
Kuba v reakcii začala záležitosť prioritne a urgentne vyšetrovať, akúkoľvek účasť na útokoch však rázne odmietla.