PIEŠŤANY. Obľubujú ich hostia z Kuvajtu, Saudskej Arábie, Libanonu či Spojených arabských emirátov. Arabi navštevujú kúpele v Piešťanoch už od šesťdesiatych rokov a je to poznať aj v uliciach mesta.
Americký denník New York Times však píše o meniacej sa atmosfére voči cudzincom, ktorú vnímajú nielen moslimovia žijúci v Piešťanoch, ale aj miestni.
„Máme to tu radi, pretože je tu pokoj a ticho,“ hovorí pre New York Times 49-ročný Hassan al-Mekhyal, ktorý Piešťany každoročne s kuvajtskou rodinou navštevuje. Tento rok sa však jeho manželka s nikábom stretla prvýkrát s urážkami a obťažovaním v miestnom Tescu.
Bez hanby
Reportéra amerického denníka prilákal do mesta aj incident z minulého roka, o ktorom písal aj denník SME. Po tom, čo opitý mladík urážal moslimských hostí v reštaurácii a dostal od tureckého majiteľa facku, prevádzke do rána porozbíjali všetky okná.

Situáciu podľa denníku ovplyvňuje vlna populizmu, ktorá sa po migračnej kríze šíri po celej Európe.
Spomína aj extrémistickú stranu Mariána Kotlebu, ktorá je v prieskumoch na treťom mieste a ktorej dvaja poslanci sú práve z Piešťan.
Hovorkyňa Piešťan Eva Bereczová si myslí, že ľudia sa už neboja na verejnosti hovoriť veci, za ktoré by sa predtým hanbili.
Úspešný rómsky príbeh
O rastúcej nenávistnej kampani hovorí aj riaditeľ Islamskej nadácie na Slovensku Mohamad S. Hasna. Aj majitelia reštaurácií v Piešťanoch tvrdia, že niektorí stáli zákazníci si tento rok vybrali inú destináciu.
Nepomáhajú tomu ani štatistiky o tom, že Slováci patria k najviac diskriminujúcim národom voči iným etnikám v EÚ.
Reportér New York Times Rick Lyman minulý týždeň publikoval aj pozitívnejšiu reportáž zo Slovenska. Píše v nej o Spišskom Hrhove ako o modelovej dedine, kde funguje nažívanie Rómov a bielych.
Starostovi Hrhova Vladimírovi Ledeckému sa podarilo znížiť nezamestnanosť Rómov na 20 percent, deti neposielajú do segregovaných škôl a inšpirujú aj iné obce.