RÍM. Taliansky parlament v utorok neskoro večer schválil návrh zákona, ktorý zvyšuje tresty za propagáciu fašizmu. Zákon ešte musí schváliť Senát, informovala agentúra AP.
Ak zákon schválený Poslaneckou snemovňou podporí aj Senát, v Taliansku bude zakázané šírenie memorabílií a vyobrazení s fašistickou alebo nacistickou tematikou, ako aj typický fašistický pozdrav.
Dva roky za mrežami
Za porušenie tohto zákona bude hroziť trest odňatia slobody v trvaní dvoch rokov. Ak by sa preukázalo, že podozrivá osoba šírila fašistickú a nacistickú propagandu na internete, trest odňatia slobody sa zvýši o ďalších osem mesiacov.
V súčasnosti platný zákon trestá propagovanie nacizmu a fašizmu len v prípadoch, keď sa predpokladá, že je súčasťou plánu na obrodu alebo znovuzaloženie Národnej fašistickej strany, ktorá bola v Taliansku pri moci v rokoch 1922-43.
Nový zákon by mal byť prijatý, skôr ako bude parlament začiatkom budúceho roku rozpustený. Schválenie senátormi je však vzhľadom na nabitý program ich schôdzí ohrozené, konštatovala AP.

Migrantov pribúda. Rasizmu tiež
K schváleniu zákona došlo v situácii, keď organizácie na ochranu ľudských práv konštatujú v Taliansku nárast rasizmu, čo súvisí s masovým prílevom migrantov z Afriky.
Rokovalo sa o ňom aj v situácii, keď sa objavili správy, že jedna z cukrární na juhu Talianska dala do svojho výkladu tortu s vyobrazením nacistického vodcu Adolfa Hitlera.
Zákon bol prijatý aj v situácii, keď sa neofašistická strana Nová sila (Forza Nuova) pripravuje na pochod pri príležitosti 95. výročia nástupu fašistického diktátora Benita Mussoliniho k moci.
Poslanec Emanuele Fiano z vládnej Demokratickej strany (PD), ktorá návrh zákona v parlamente predkladala, uviedol, že Taliansko musí proti nacisticko-fašistickej nostalgii zakročiť ráznejšie - tak, ako to robí Nemecko.
Populisti boli proti
V rozhovore pre stanicu Radio24 uviedol Fiano ako príklad medzičasom už zablokovanú facebookovú stránku, ktorá zverejňovala prejavy ríšskeho ministra propagandy Josepha Goebbelsa a sledovalo ju 45-tisíc osôb.
Návrh zákona mal v parlamente kritikov z radov pravice, medzi nimi aj strany Vpred, Taliansko (Forza Italia) expremiéra Silvia Berlusconiho. Podľa týchto kritikov zákon o zákaze propagácie fašizmu a nacizmu ohrozuje slobodu vyjadrovania.
Populistické Hnutie piatich hviezd hlasovalo tiež proti, pričom uviedlo, že lepšie by bolo sprísniť existujúce zákony, ktoré trestajú prejavy nenávisti a pokusy o obnovenie fašistickej strany v Taliansku.