PARÍŽ. Vo viacerých francúzskych mestách sa začali v utorok protesty proti novele zákonníka práce, ktoré usporiadali zástupcovia odborov.
Informácie priniesol francúzsky web franceinfo.fr.
Po celom území Francúzska by sa malo uskutočniť 180 protestov, ktoré majú sprevádzať aj štrajky zamestnancov.
Odborová organizácia CGT, ktorá je hlavným organizátorom demonštrácií, zaznamenala zhruba štyritisíc ohlásení o štrajkoch, píše spravodajský portál BBC.
Ďalšie protesty sú naplánované na 21. septembra.

Pridal sa aj Mélenchon
Ľudia vyšli ráno proti reforme do ulíc v mestách ako Nice, Le Havre, Bordeaux, Perpignan či Marseille, kde sa zišlo zhruba tritisíc protestujúcich vrátane ľavicového politika Jean-Luca Mélenchona.
V Lyone protesty sprevádzali potýčky, keď sa polícia snažila zablokovať demonštrantom cestu. Počas dňa je protest naplánovaný aj v Paríži, kde už varovali turistov aj pred možnými komplikáciami na Eiffelovej veži, ktorej pracovníkov organizátori protestov vyzvali k štrajku.
Stredoškolskí študenti blokujú v Paríži a v Poitiers svoje školy. Protesty by mali ovplyvniť aj dopravu, regionálne vlaky premávajú v upravených znížených intervaloch.
Má obmedziť odškodné
Novela zákonníka práce má poskytnúť firmám väčšiu pružnosť pri prerokovávaní pracovných podmienok a odmien so zamestnancami a obmedziť odškodné pre zamestnancov, ktorých neprávom prepustia. Tieto zmeny však zmenšujú právomoci samotných odborov, čo viedlo k utorkovým demonštráciám.
Protesty sú prvým veľkým testom prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý avizoval zmeny v zákonníku práce krátko po tom, ako sa chopil moci.