Na Slovensku sme mali nedávno Deň ústavy, keď si nepriamo spomíname aj na vznik samostatného Slovenska. Katalánsko sa chce teraz tiež osamostatniť. Je pre vás príklad rozdelenia Česko-Slovenska v roku 1993 niečím, čím sa inšpirujete?
"Jednoznačne. Vždy, keď prichádzam do Bratislavy, chodím sa sem od vás učiť. Lebo si myslím, že z rozdelenia Čechov a Slovákov ste profitovali najmä vy. Pre nás je to príklad hodný nasledovania, najmä preto, že teraz máte s Českou republikou skvelé vzťahy. Podobne skvelé vzťahy by sme chceli mať v budúcnosti s našimi španielskymi priateľmi."
V čom vidíte hlavný rozdiel medzi tým, ako sme sa vtedy rozdelili my a tým, ako sa chcete teraz vy odtrhnúť od Španielska?
"Hlavný rozdiel je v tom, že vy ste delili krajinu na dve časti, ktoré boli podobné z hľadiska územia aj populácie. Katalánsko však tvorí len 16 percent populácie Španielska, aj keď až 20 percent jeho celkového hrubého domáceho produktu. Najmä z hľadiska územia ide však v našom prípade o pomerne maličkú časť celej krajiny. Sme skrátka príliš malí na to, aby sme sa so Španielskom dohodli, ak to samotná vláda v Madride nechce.
O dohodu sa pokúšame už dlhé roky, ale Španielsko ju nechce, iba sa nám neustále vyhráža. Nedávno vyšiel v Süddeutsche Zeitung dobrý článok, ktorý celý ten problém vystihuje. Píše sa v ňom, že Španielsko používa na Katalánsko bič, ale nedostáva žiadny cukor. Inými slovami, Španieli neprichádzajú so žiadnymi návrhmi. Odmietajú úplne všetko."

Ako sa to prejavuje v praxi?
"V roku 2004 zažil Madrid hrozné teroristické útoky a každý v celej krajine vrátane Kataláncov vtedy masovo vyjadroval solidaritu so Španielskom. Bol som vtedy na tamojšej demonštrácii v Barcelone, v uliciach bolo viac ako milión ľudí. Teraz sme mali teroristické útoky tu v Katalánsku a podobné demonštrácie sme v Madride takmer nevideli. Cítime, že vo zvyšku Španielska jednoducho našej otázke nerozumejú.
Jediné, čo počúvame, sú vyhrážky od sudcov, ale najmä od španielskeho premiéra Mariana Rajoya. Minulý týždeň povedal, že vie, že Katalánsko smeruje k nezávislosti, ale že použije všetky prostriedky, aby to zastavil. Všetky prostriedky, rozumiete? Nevieme, čo si pod tým celkom presne predstaviť, ale znie to veľmi smutne. Španielsko už s nami nechce viesť dialóg. Aj preto od neho odchádzame."
Je teda podľa vás problém v španielskych politikoch, ktorí vás nepočúvajú, alebo je to aj problém samotnej španielskej spoločnosti?