SAN FRANCISCO. Americký fotograf, ktorého preslávil autoportrét zhotovený indonézskym makakom, bude musieť štvrtinu príjmov z fotografie opice venovať na ochranu druhu tohto primáta.
Podľa agentúry AP sa na tomto riešení dohodli obe strany súdneho sporu, v ktorom fotografa Davida Slatera žalovala organizácia Ľudia za etické zaobchádzanie so zvieratami (PETA).
Naruto stlačil spúšť
Súd síce už predtým rozhodol, že opica nemá na svoju selfie fotografiu autorské práva, teraz sa však ochrancovia zvierat dočkali aspoň čiastočného zadosťučinenia.

Celý mediálne sledovaný spor sa týkal série snímok, ktorú Slater získal v roku 2011 na indonézskom ostrove Sulawesi, kde sa snažil zachytiť život makakov chocholatých.
Zvedavý samec Naruto mu vtedy v nestráženej chvíli vzal fotoaparát a začal ho skúmať s ostatnými členmi skupiny.
Podarilo sa mu niekoľkokrát stlačiť spúšť a výsledkom sa okrem iných snímok stala aj tá, na ktorej má vycerené zuby a pozerá sa priamo do objektívu.
Prípad pusnul limity
PETA sa najskôr pokúsila vysúdiť pre Naruta autorské práva, čo súd zamietol. Na druhý pokus sa zrodila dohoda, že v budúcnosti sa štvrtina zo zisku venuje na ochranu makakov v Indonézii.
"PETA a David Slater sa zhodujú v tom, že tento prípad je významný v otázke posúvania limitov rozšírenia zákonných práv živočíchov okrem ľudského druhu, ktoré obaja (účastníci sporu) podporujú a budú pokračovať vo svojej práci tak, aby zvieratám pomohli," uviedli PETA a Slater v spoločnom vyhlásení.
O akú sumu približne pôjde, však nie je jasné, pretože Slaterov advokát odmietol poskytnúť údaje o doterajších príjmoch svojho klienta z tejto fotografie.