NEW YORK. Južná Kórea a Japonsko privítali nové sankcie Bezpečnostnej rady OSN voči Severnej Kórei za jej najnovšiu jadrovú skúšku.
Japonský premiér Šinzó Abe vyhlásil v utorok v Tokiu, že vysoko oceňuje "rezolúciu o pozoruhodne tvrdých sankciách". Dodal, že "je dôležité vyvíjať bezprecedentný nátlak na Severnú Kóreu, aby zmenila svoju politiku".
Nové sankcie sú pre Kórejskú ľudovodemokratickú republiku (KĽDR) "prísnym varovaním", uviedlo juhokórejské ministerstvo zahraničných vecí.
"Severná Kórea by mala akceptovať prísne varovanie od medzinárodného spoločenstva, že pokračujúce provokácie iba prehlbujú diplomatickú izoláciu a ekonomický nátlak," vyhlásilo ministerstvo.
Sankcie podporilo Rusko aj Čína
Podľa hovorcu juhokórejského prezidenta Mun Če-ina je významné, že Čína a Rusko sa dohodli na potrebe tvrdších sankcií oproti tým predošlým. Uviedol, že Južná Kórea rešpektuje konsenzus dosiahnutý medzinárodným spoločenstvom.
Návrh sankcií predložený Spojenými štátmi bol značne zmiernený po rokovaniach s Čínou, pripomína agentúra AP.

Americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová v pondelok vyhlásila, že jej krajina "nevyhľadáva vojnu" so Severnou Kóreu.
Minulý týždeň sa pritom vyjadrila, že líder KĽDR Kim Čong-un "žiada o vojnu" a americká trpezlivosť "má svoje hranice".
Čína vyjadrila verejnú podporu novým sankciám, ktoré podľa nej odrážajú jednomyseľný postoj BR OSN smerom k mieru na Kórejskom polostrove, píše agentúra DPA.
Čínska strana dúfa, že táto rezolúcia bude plne implementovaná, uviedol hovorca rezortu diplomacie.
Rezolúcia podľa neho podporuje obnovenie šesťstranných rozhovorov a vyzýva na opatrenia vedúce k zmierneniu napätia na polostrove.
Obnova dialógu
Agentúra Sinchua však označuje za "tragicky nízku" pravdepodobnosť, že sa Pchjongjang represívnym opatreniam podvolí.
Ruský veľvyslanec Vasilij Nebenzia varoval, že "ďalšie sankcie by sa rovnali pokusom udusiť ekonomiku", zasiahli by skôr nevinných civilistov a nezamedzili by financovaniu jadrového a raketového programu KĽDR.
Zdôraznil, že by bolo "veľkou chybou" ignorovať rusko-čínsku iniciatívu na obnovenie dialógu s Pchjongjangom.
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR víta rozhodnutie Bezpečnostnej rady OSN uvaliť prísnejšie sankcie voči KĽDR, ktorej konanie v rozpore s príslušnými rezolúciami BR OSN a medzinárodným právom ohrozuje regionálnu stabilitu a medzinárodný mier. TASR o tom informoval tlačový odbor rezortu diplomacie.
"Ministerstvo zahraničných vecí vyzýva Pchjongjang na dodržiavanie rezolúcií BR OSN a uskutočnenie krokov smerujúcich k budovaniu dôvery a ku konštruktívnemu dialógu s medzinárodným spoločenstvom," zdôrazňuje rezort.
Bezpečnostná rada OSN schválila v pondelok v New Yorku jednomyseľne nové sankcie voči Severnej Kórei za jej minulotýždňovú jadrovú skúšku.
Nové sankcie
Na základe nových sankcií budú dodávky rafinovaných ropných produktov do tejto komunistickej krajiny obmedzené na dva milióny barelov ročne a z KĽDR bude zakázaný vývozu textilu.
Rezolúcia tiež zavádza zákaz vývozu kondenzátov a skvapalneného zemného plynu do KĽDR a zachováva hornú hranicu množstva vyvezenej ropy. Väčšinu ropy dodáva Severnej Kórei Čína.
Obmedzenie dodávok ropných produktov je účinné od 1. októbra. Do konca tohto roka môže KĽDR doviezť iba 500.000 barelov, od 1. januára 2018 spomínané dva milióny barelov ročne.
V reakcii na šiesty jadrový test KĽDR z 3. septembra požadovali USA pôvodne oveľa prísnejšie sankcie.

Washington chcel zmraziť všetky zahraničné aktíva vodcu Kim Čong-una a troch vysokopostavených predstaviteľov vládnucej strany, ako aj prevody peňazí severokórejských občanov do ich vlasti, zaviesť okamžité a komplexné ropné embargo a prehliadky severokórejských lodí na otvorenom mori.
Z návrhu rezolúcie boli vypustené i sankcie voči štátnej leteckej spoločnosti Air Koryo, kórejskej armáde a ministerstvu obrany. Uvedené postihy totiž nechceli podporiť Rusko a Čína.
Ide v poradí o deviatu rezolúciu týkajúcu sa jadrového a raketového programu KĽDR od roku 2006 (predchádzajúca bola prijatá len 5. augusta).
Žiadna však doteraz nedokázala prinútiť režim v Pchjongjangu, aby skúšky zastavil. Severná Kórea svoje úsilie dokonca vystupňovala a minulý týždeň oznámila, že uskutočnila test vodíkovej bomby, ktorú je možné umiestniť na medzikontinentálnu balistickú raketu.