MIAMI, BRATISLAVA. Keď koncom augusta 2005 udrel hurikán Katrina na New Orleans, tisícky ľudí zostali doma a čakali, že ich búrka nezasiahne až tak silno. Keď sa pretrhli hrádze a mesto začalo zaplavovať, úrady ich evakuovať nestihli.
Nevyužili ani stovky zaparkovaných školských autobusov a hurikán si vyžiadal okrem škôd za vyše sto miliárd dolárov aj viac ako tisíc obetí.

Katrina bola príbehom zlyhania vlády aj miestnych úradov od evakuácie až po snahu o obnovu mesta.
Texas zasiahnutý hurikánom Harvey už začína hovoriť o obnove a Florida len začína počítať škody po hurikáne Irma, ktorý ešte devastuje jej západné pobrežie. Odborníci veria, že z chýb pri obnove v New Orleanse sa oba štáty poučia.
Nepomohol Brad Pitt ani snaha
V pondelok sa hurikán Irma, ktorý začínal ako najsilnejší hurikán nameraný v Atlantiku, zmenil na tropickú búrku a postupoval až k Tampe. Šesť miliónov domácností bolo bez elektriny, voda zaplavila aj časť Miami a dokopy s Karibikom si cyklóna vyžiadala asi štyridsať obetí.
Zničené budovy, majetky, cesty aj vplyv na poľnohospodárstvo môžu účet za hurikán vystaviť až na sumu tristo miliárd dolárov.
“Chvíľu to potrvá, kým sa ľudia môžu vrátiť domov.
„
„Chvíľu to potrvá, kým sa ľudia budú môcť vrátiť domov,“ povedal pre Miami Herald floridský guvernér Rick Scott. Kým v New Orleanse zlyhalo varovanie aj obnova, Florida sa snažila väčšinu postihnutých oblastí dostatočne dopredu varovať. Teraz politici dúfajú, že aj obnova im pôjde lepšie.
V New Orleanse boli totiž aj tri roky po Katrine niektoré ulice plné blata a odpadu. Asi sedemsto študentov zo škôl z celých Spojených štátov tam vtedy prišlo, aby ich s metlami a vrecami vyčistilo, aj vďaka povzbudeniu od bývalého prezidenta Billa Clintona či viacerých celebrít.
Práca však podľa webu Washington Examiner vyšla nazmar – najbližšia búrka všetky trosky priplavila späť.
Herec Brad Pitt vtedy cez svoju nadáciu tiež prisľúbil peniaze na 150 udržateľných domov – za desať rokov ich vyrástlo len sto, výrazne sa predražili a nasťahovali sa do nich tí, ktorí predtým v oblasti vôbec nežili.
„Aj najlepší zámer môže vyjsť nazmar, ak nie je spojený s miestnymi znalosťami a motivovanými pracovníkmi,“ napísal pre Washington Examiner Brad Tidwell, ktorý žije v Houstone a ktorého otec pred rokmi pomáhal obetiam hurikánu Katrina.
Treba rátať s horším
Americký prezident Donald Trump teraz sľubuje „najlepšiu možnú vládnu odpoveď“ na katastrofy. Chce sa tak poučiť z chýb svojho predchodcu Georgea W. Busha, ktorý zareagoval na Katrinu príliš pomaly a neefektívne.