Chcete vedieť, prečo nás predbehli? Prečo sme už oproti nim žobráci? Prečo Bielorusi neskáču denne pod vlaky?
Takýmto textom doplnila facebooková skupina Nekompromisne zoznam cien, ktoré údajne panujú v Bielorusku. Výsledok porovnania mal byť jasný. Kým Slováci sa v Európskej únii trápia s vysokými cenami a nízkymi platmi, obyvatelia kritizovaného Bieloruska žijú na oveľa vyššej úrovni.

„Vyrábajú nákladiaky, autobusy, bagre...v potravinách majú nadbytky, ktoré vyvážajú. Nemajú tam nijaký VW ani Peugeot, ani Kiu...“ tak preto, napísala stránka.
Na tému bieloruských cien zverejnila niekoľko príspevkov, ktoré na facebooku získali tisíce interakcií: lajkov alebo preposlaní.
Problémom je, že čísla pri lepšom pohľade nesedia. Všimla si to aj facebooková skupina Dezinformácie hoaxy propaganda.
Pomohlo predražené maslo
Krátky zoznam cien sa začína cenou masla. Reaguje tak na aktuálne správy o jeho prudkom zdražovaní. Na to, aby sa človek zorientoval v ostatných cenách, však potrebuje dáta.
Tie sa dajú nájsť napríklad na crowdsourcingovej službe numbeo.com, kde používatelia priebežne zhromažďujú údaje o svojich krajinách.
Priemerný plat je v zozname mierne nadhodnotený, numbeo.com uvádza sumu 334,79 eura mesačne.
Bielorusi za trojizbový byt v centre Minska zaplatia nájomné 527,7 eura mesačne, mimo centra 338,6 eura - teda zhruba celý mesačný plat. Hypotéky sa poskytujú za dvadsaťdvapercentné úroky.
Základné potraviny sú v Bielorusku lacnejšie. Značkový tovar (odevy, obuv) a reštaurácie však majú zhruba porovnateľné ceny ako u nás, kde priemerný plat v roku 2016 dosiahol úroveň 912 eur.
Narazili ste na hoax?
Dajte nám o ňom vedieť na hoax@sme.sk.
Naozaj nás Bielorusko predbehlo?
Napriek lacnejším základným potravinám je konštatovanie, že Bielorusko nás predbehlo, klamstvom.
Stačí na to pohľad na iné dáta, tentoraz na tie makroekonomické. Slovenský hrubý domáci produkt na jedného obyvateľa bol v roku 2016 16 476 dolárov, v Bielorusku to bolo iba necelých päťtisíc dolárov. Slovensko má vyšší štátny dlh, no oveľa nižší deficit.
Slovenský export bol v roku 2016 viac ako trojnásobný, na rozdiel od Bieloruska má Slovensko kladnú obchodnú bilanciu (viac vyvážame, ako dovážame).
Ekonomika nie je všetko
Ak porovnanie oboch krajín rozšírime aj mimo hospodárskych výsledkov, vyznieva „predbiehanie“ ešte absurdnejšie.
Bielorusko je poslednou európskou krajinou, ktorá používa trest smrti. Bielorusko potláča ľudské práva, obmedzuje slobodu médií, vyznania i zhromažďovania.
Prezident Alexander Lukašenko v krajine vládne bez prestávky od roku 1994.