Hurikán Irma zoslabol, na Floride zomreli traja ľudia (minúta po minúte)

Hurikán sa presúva k západnému pobrežiu Floridy.

Hurikán Irma na Floride. (Zdroj: TASR/AP)

Hurikán Irma sme sledovali minútu po minúte:

23:30 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

Článok pokračuje pod video reklamou

23:29 Irma teraz smeruje do zátoky Tampa Bay s mestami Tampa - St. Petersburg. V aglomerácii žijú asi tri milióny ľudí. Tampa v nedeľu v noci oznámila zákaz vychádzania, ktorý bude trvať až do odvolania.

Načítavám video...

23:15 Irma zoslabla na búrku druhej kategórie a technicky tak stratil označenie hurikánu. Irmu sprevádza vietor s maximálnou rýchlosťou do 175 kilometrov za hodinu. Všetky výstrahy však zostávajú v platnosti.

23:09 V niektorých častiach mesta Naples, kam hurikán smeruje, sa spustil prívalový dážď a zosilnel vietor.

22:35 Hurikán dorazil už k letovisku Marco Island, ktoré leží na západnom pobreží Floridy. Stred a východ štátu podľa Národného strediska pre hurikány ohrozuje aj päť tornád.

Hurikán smeruje na sever a bezprostredne ohrozuje mesto Naples, kde žije viac ako 20-tisíc ľudí. Od Naples je oko hurikánu vzdialené len asi 15 kilometrov.

Načítavám video...

22:00 Zničený karibský ostrov Svätý Martin, o ktorý sa Francúzsko delí s Holandskom, navštívi v utorok francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Stane sa tak v čase, keď jeho vláda čelí kritike za nedostatočné zvládanie tamojšej prírodnej katastrofy. Minister vnútra Gérard Collomb uviedol, že prezidentské lietadlo prinesie na ostrov pomoc.

21:50 Americký prezident Donald Trump je situáciou na Floride veľmi znepokojený. Do oblasti sa plánuje vydať hneď ako to bude možné.

Prečítajte si tiež: Prežili hurikán Irma: Je tu vôbec niekto, kto neprišiel o dom?

21:40 Karibské ostrovy, ktoré pred príchodom na Floridu, zasiahol hurikán, začínajú počítať škody.

Oblasť, ktorá je závislá na turistickom ruchu sa podľa expertov citovaných agentúrou AP bude z hurikánu spamätávať možno celé roky.

Irma za sebou zanechala zdevastované obydlia, poškodenú infraštruktúru a zničené komunikácie. Niektoré menšie ostrovy sú doslova odrezané od sveta. Škody odhadujú na miliardy dolárov.

21:25 Podobne ako v Miami, aj ulicami Hollywoodu, ktorý je súčasťou širšej aglomerácie nazývanej Južná Florida, sa valí množstvo vody.

20:59 Hurikán, ktorý sa presúva pozdĺž západného pobrežia Floridy k Tampe, stratil na sile. Americké Národné stredisko pre hurikány uviedlo, že Irma momentálne dosahuje tretí stupeň z päťstupňovej škály.

20:26 Pri evakuácii obyvateľov Floridy pred blížiacim sa hurikánom Irma vznikli na tamojších cestách obrovské dopravné zápchy a na čerpacích staniciach dochádzajú pohonné látky.

Prečítajte si tiež: Tesla predĺžila majiteľom z Floridy dojazd, aby mohli utiecť hurikánu Irma

Majiteľov elektromobilov aspoň ten druhý problém trápiť nemusí, namiesto toho si musia lámať hlavu s dojazdom. Tesla však kvôli hurikánu Irma aktualizáciou softvéru navýšila dojazd všetkým majiteľom vozidiel 60 a 60D, ktorí žijú v evakuačnej oblasti.

19:49 Situácia v Miami sa komplikuje. Vietor s rýchlosťou 160 kilometrov za hodinu vyvracia stromy a vytrháva stĺpy elektrického vedenia.

19:27 Z ostrovov Florida Keys na juhu Floridy začínajú prichádzať prvé správy o spôsobených škodách.

Podľa floridských záchranárov vietor dosahoval rýchlosť 210 kilometrov za hodinu. Voda zaplavila cestu, ktorá ostrovy spája s pevninou, čo vážne komplikuje prísun pomoci a zahájenie záchranných prác. Prívalové vlny, podobné cunami, zaplavili domy a pod vodou sa ocitli aj autá.

19:15 Ničivý hurikán sa postupne presúva k západnému pobrežiu Floridy. Rozbúrený živel sa blíži k mestu Naples. Národné stredisko pre hurikány vydalo pre oblasť naliehavé varovanie pred extrémne silným vetrom.

Podľa floridského guvernéra Ricka Schotta by sa tu a na ďalších miestach na západom pobreží polostrova mohla hladina oceánu zdvihnúť až o päť metrov a rýchlo zatopiť ulice.

Načítavám video...

18:52 Florida vytvorila zásoby potravín pre ľudí z oblastí postihnutých hurikánom. Prevládajú však obavy, že potraviny sa nemusia včas dostať k ľuďom, ktorí ich budú potrebovať. Rovnako existujú pochybnosti, či úrady zabezpečili dostatok zásob.

Úrady v očakávaní ničivého hurikánu Irma vytvorili mimoriadne rezervy - 3,2 miliónov litrov vody, 67 kamiónov naplnených jedlom. Federálna vláda dodá do postihnutých okresom ďalšie zásoby.

18:23 Bob Buckhorn, starosta Tampy, kam podľa Národného centra pre hurikány mieri Irma vyhlásil zákaz nočného vychádzania platný od šiestej hodiny večer miestneho času. Obyvateľom adresoval dramatické vyhlásenie.

„Pre túto búrku sme dnes ground zero,“ uviedol na sociálnej sieti Twitter o odkazom na pomenovanie miesta, kde boli trosky newyorského Svetového obchodného strediska zničeného po teroristickom útoku v roku 2001. „Je čas sa pripraviť, táto búrka nás udrie do tváre,“ napísal.

18:13 Centrum Miami je pod vodou. Reportér WSVN 7 News Brian Entin zverejnil na sociálnej sieti Twitter video, ktoré zachytáva zatopené ulice v miamskej mestskej časti Brickell.

18:05 V Miami vietor strhol veľký stavebný žeriav. Zatiaľ nie je známe, či nehoda spôsobila väčšie škody alebo zranenia osôb. V Miami sa nachádza asi 25 takýchto žeriavov. Demontáž žeriava trvá až dva týždne, zložitú konštrukciu by sa nepodarilo včas rozobrať.

Načítavám video...

17:37 Silu hurikánu pocítila aj Atlanta, hlavné mesto štátu Georgia. Vôbec prvýkrát tam radnica vyhlásila varovanie pred tropickou búrkou, ktorá bude mesto ohrozovať ešte v najbližších hodinách.

17:00 Oko ničivého hurikánu sa od ostrovov Florida Keys presúva na sever k floridskej pevnine a smeruje k Tampe a St. Petersburgu. "Modlite sa za nás," odkázal v televízii Fox News Američanom floridský guvernér Rick Scott.

Do Tampy a St. Petersburgu i okolitých obcí, kde žijú asi tri milióny obyvateľov, by mala Irma doraziť v pondelok okolo poludnia nášho času.

Načítavám video...

16:45 "Tu je teraz relatívny pokoj, deti si to užívajú, naháňajú sa v telocvični a starší už chcú aby Irma prišla a bolo jasné čo zanechala, lebo toto je len ako čakanie na godota," hovorí redaktorka SME Martina Juhász, ktorá je v týchto chvíľach vo floridskom Orlande v miestnom núdzovom centre. Pred hurikánom musela ujsť z pobrežnej oblasti, cez ktorú mala Irma prejsť.

16:30 Guvernér Floridy Rick Scott pre televíziu NBC uviedol, že hovoril s prezidentom Trumpom, ktorý mu sľúbil, že od federálnej vlády dostane všetko, čo bude potrebovať. Scott povolal do služby 37-tisíc príslušníkov floridskej Národnej gardy.

Prečítajte si tiež: Florida ešte taký hurikán nevidela. Zmenila sa na mesto duchov

16:20 „Je tu panika, nik nevie, čo má čakať,“ hovorí redaktorka SME Martin Juhász, ktorá bola cez víkend na Floride. „V obchodoch nie je voda, na benzínkach chýba benzín. Mestá vyzerajú, ako vymreté.“

16:00 Floridská energetická spoločnosť oznámila, že takmer 1,1 milióna domácnosti sa ocitlo bez elektriny.

Výpadok prúdu postihol viac ako pol milióna domácností v okrese Miami-Dade, 300-tisíc v okrese Broward a takmer 136-tisíc domácností v okrese Palm Beach.

15:50 Policajti v okrese Miami-Dade už nereagujú na volania. Tamojšie oddelenie informovalo, že jeho dôstojníci sú z dôvodu bezpečnosti chránení a nemôžu reagovať na výzvy. Obyvateľov Miami-Dade vyzvalo, aby zostali vo vnútri.

15:40 Doterajší tvrdý priebeh hurikánovej sezóny môže podporiť ekonomiku USA, tvrdí vysoký predstaviteľ americkej centrálnej banky (Fed).

"Z dlhodobého hľadiska bude vplyv týchto pohrôm, bohužiaľ, taký, že v skutočnosti podporia ekonomickú aktivitu, keďže musíte obnoviť všetko, čo tie búrky zničili," uviedol šéf newyorského Fedu William Dudley v rozhovore pre CNBC.

15:22 Irma má prvé obete na Floride, traja ľudia zomreli pri dopravných nehodách spôsobených silným vetrom a dažďom. Dvaja muži, jeden z nich policajt, zomreli pri čelnej zrážke v Sarasote. Ďalší človek prišiel o život pri nehode v Key West.

15:14 Meteorológovia cez noc upravili odhad postupu hurikánu. Pôvodne sa predpokladalo, že jeho oko prejde cez východné pobrežie Floridy. Pohybovať sa ale zrejme bude okolo západného pobrežia.

Zmena predpovede si vyžiadala evakuáciu na poslednú chvíľu, čo vyvolalo kritiku. "Päť dní nám vraveli, že to pôjde po východnom pobreží a teraz, 24 hodín vopred povedia, že to zasiahne západ. Neviem, za čo sú platení," posťažoval sa podnikateľ Jeff Beerbohm zo St. Petersburgu.

14:46 Stred hurikánu už dorazil k ostrovu Key West a postupuje z juhu na západné pobrežie Floridy rýchlosťou približne 15 kilometrov za hodinu. V Key West zaplavila ulice morská voda.

13:43 Hurikán Irma dorazil na Floridu, kde udrel na západ ostrovov Florida Keys. Americké Národné centrum pre hurikánu uviedlo, že floridské ostrovy zasiahol okraj oka hurikánu, kde je podľa AFP vietor najsilnejší.

13:24 Oko hurikánu Irma sa podľa Národného strediska pre hurikány dostáva čoraz bližšie k ostrovu Key West.

12:39 Meteorológ Jim Cantore poukázal na to, ako hurikán Donna zasiahol Key West na Floride v ten istý deň pred 67 rokmi.

11:59 Úrady vydali varovanie obyvateľom Florida Keys, ktorí zostali a neevakuovali sa. Nemajú vychádzať z domovov a nepribližovať sa k oknám.

11:51 Irma už ovplyvnila počasie na Floride, v južnej časti zostalo bez elektriny asi 306-tisíc domácností. Živel už priniesol na pevninu silný vietor a dážď. Silno prší a v sobotu večer miestneho času asi 50 kilometrov od Miami spozorovali prvé tornáda.

Na sociálnych sieťach vidno fotografie z Miami Beach, kde sú zaplavené ulice. V meste Fort Pierce severne od Miami stúpala miestami voda až o pol metra.

11:30 Národné centrum pre hurikány v Miami oznámilo, že hurikán nesmeruje priamo na Tampu alebo Miami, ale na mesto St. Petersburg, ktoré nezažilo takýto zásah veľkého hurikánu už takmer sto rokov.

Prečítajte si tiež: Irma otestuje aj bezpečnosť jadrových zariadení na Floride

10:42 Prezident Trump nazval Irmu „búrkou obrovskej deštruktívnej sily“ a vyzval všetkých, ktorí sú v ceste hurikánu, aby dbali na všetky pokyny úradov. Tie pripravili plán evakuácie niekoľkých miliónov osôb.

„Majetok sa dá nahradiť, ale život nie a bezpečnosť musí mať prednosť,“ vyhlásil Trump.

„Nerobte si starosti, len mu nestojte v ceste,“ uviedol Trump v krátkom videu, ktoré zdieľal na sociálnej sieti Twitter. Trump upozornil, že jeho vláda monitoruje situáciu okolo hurikánu „nepretržite“ a je v „neustálej komunikácii“ s guvernérmi a ďalšími predstaviteľmi z postihnutých oblastí. „Nikdy som nič také nevideli,“ povedal

10:41 Irma ohrozuje aj dom slávneho spisovateľa Ernesta Hemingwaya, ktorý sa nachádza v meste Key West. Správkyňa domu Jacqui Sandsová v sobotu odmietla výzvu na evakuáciu. V dome sa vraj cíti bezpečne a chce dohliadať a na desiatky mačiek, ktoré v dome žijú.

9:54 Letiská v Miami, Fort Lauderdale, Tampa a Orlando sú už zatvorené.

9:11 Kubánske úrady zatiaľ nehlásia žiadnych mŕtvych a zranených, hovoria ale o veľkých materiálnych škodách.

Dvojmiliónová metropola Havana bola v sobotu spolu s provinciami Mayabeque a Artemisa v najvyššom stupni pohotovosti v prípadoch prírodných katastrof.

Hurikán spôsobil na severnom pobreží lokálne záplavy, vlny rozbúreného oceánu dosahovali viac ako osem metrov. Dozvuky mohutnej búrky sa očakávali v oblasti ešte v priebehu nedele.

Načítavám video...

8:30 Hurikán Jose s intenzitou druhého stupňa sa v noci na nedeľu vyhol ostrovom Svätý Martin a Svätý Bartolomej viac než sa pôvodne očakávalo.Na ostrovoch panovala najväčšia pohotovosť a kvôli búrke bola prerušená všetka námorná a letecká doprava.

Podľa agentúry AFP sa presúval Jose vo vzdialenosti asi 125 až 135 kilometrov od obidvoch ostrovov. „V dôsledku vzdialenejšieho priechodu, než sa očakávalo, sú účinky na území omnoho menej výrazné,“ uviedla francúzska meteorologická služba Météo-France.

Vietor na ostrovoch dosiahol v nárazoch rýchlosť v priemere 35 až 80 kilometrov za hodinu.

Načítavám video...

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kupujete alebo predávate byt? Týchto 5 vecí si skontrolujte!
 2. Ľudia si už neuvedomujú, že ich svet nekončí na vlastnom prahu
 3. EY Podnikateľ roka: hľadáme slovenské príbehy!
 4. Televízor s 8K rozlíšením je realitou. Kúpiť či čakať?
 5. Psychológ varuje rodičov: Nesnažte sa byť dokonalými
 6. Platíte si poistenie domova zbytočne?
 7. Volkswagen T-Cross má z každého niečo
 8. Kde robia v Bratislave najlepšiu kávu? Vybrali sme 6 kaviarní
 9. Dvaja Slováci dokázali zázrak. Ich listy chcú po celom svete
 10. Objavte silu Q10 a zredukujte vrásky počas 4 týždňov
 1. Ako si vieme zabezpečiť štedrý a spokojný dôchodok?
 2. Kupujete alebo predávate byt? Týchto 5 vecí si skontrolujte!
 3. Ľudia si už neuvedomujú, že ich svet nekončí na vlastnom prahu
 4. Televízor s 8K rozlíšením je realitou. Kúpiť či čakať?
 5. Psychológ varuje rodičov: Nesnažte sa byť dokonalými
 6. EY Podnikateľ roka: hľadáme slovenské príbehy!
 7. Európska investičná banka a EXIMBANKA SR spája svoje sily
 8. Rektorom Ekonomickej univerzity v Bratislave bude opäť F. Daňo
 9. Kúpa založenej s.r.o. s históriou
 10. 5. ročník súťaže Equitone – originálne odvetrané fasády
 1. Dvaja Slováci dokázali zázrak. Ich listy chcú po celom svete 29 815
 2. First moment na leto 2019 je tu: 13 letovísk s výraznými zľavami 26 636
 3. Kde robia v Bratislave najlepšiu kávu? Vybrali sme 6 kaviarní 22 500
 4. Platíte si poistenie domova zbytočne? 14 196
 5. SME pripravení na komunálne voľby vo veľkom štýle 9 958
 6. Hidradenitída - kožná choroba, o ktorej sa nehovorí 8 989
 7. Neukladajte si nič, čo vás môže ohroziť. Ako zabezpečiť telefón? 5 334
 8. 5 brigád, ktoré pomôžu v budúcej kariére 5 161
 9. Objavte silu Q10 a zredukujte vrásky počas 4 týždňov 4 439
 10. Rozhodnite v sobotu o starostoch aj o svojom dôchodku! 4 310

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

V Kočnerovej kauze je nový posudok, potvrdzuje falšovanie zmeniek

Rusko podpísal zmenky po roku 2013, nie v roku 2000.

SVET

Mayovej sa rozpadá vláda, odstúpili už traja ministri

Ministri sú proti návrhu dohody.

EKONOMIKA

Kočner sa aj z väzby zbavuje majetku, založil osem bytov v Bratislave

Vo štvrtok bude súd rozhodovať o väzbe.

DOMOV

Maďarič tvrdí, že Fico poprel byt na Vazovovej. V Smere o tom nevedia

Fico podľa Maďariča povedal, že v byte nebol.

Neprehliadnite tiež

Návrat rohingov do Mjanmarska je ohrozený

Rohingovia sa odmietajú vrátiť do Mjanmarska, majú obavy o bezpečnosť.

Izraelský minister obrany Lieberman odovzdal demisiu premiérovi

Izraelský minister obrany Avigdor Lieberman nesúhlasil s prímerím s palestínskymi militantmi v Gaze.

Militanti z Talibanu zabili 30 afganských policajtov

Militantom sa podarilo ukoristiť veľké množstvo zbraní a munície v afganskej provincii Farah.

Summit EÚ o brexite sa bude konať 25. novembra

Dovtedy budú mať jednotlivé členské štáty čas, aby 585-stranovú predbežnú dohodu o brexite analyzovali.