MEXIKO, BRATISLAVA. Bolo rýchle a väčšinu obyvateľov zasiahlo v noci. V skorých ranných hodinách 19. septembra 1985, kým mesto ešte spalo, zemetrasenie zničilo centrum hlavného mesta Mexika.
Spadlo stotisíc domov, zomrelo približne päťtisíc ľudí, päť miliónov obyvateľov vtedy 16-miliónovej metropoly zostalo bez dodávok elektriny alebo vody.
V troskách skončilo historické centrum mesta. Katedrály, nemocnice, múzeá a ďalšie pamiatky mexickej histórie. Hotel Regis, ktorý bol dovtedy neoklasicistickou dominantou centra mesta, skončil v troskách a v prachu.

Ešte silnejšie zemetrasenie
O 32 rokov neskôr zasiahlo pobrežie Mexika ešte silnejšie zemetrasenie ako vtedy. To aktuálne malo magnitúdo 8,2, epicentrum tentoraz nebolo pod hlavným mestom krajiny. Napriek tomu pri ňom zomrelo 32 ľudí v Mexiku a v susednej Guatemale.
Otrasy boli cítiť aj v hlavnom meste Mexiko. Ľudia vyšli v noci do ulíc, mnohí ešte v pyžamách. So strachom pozerali na elektrické drôty, ako sa pri otrasoch hýbu. V niektorých častiach mesta na chvíľu vypadla elektrina, no zakrátko ju obnovili.
„Najstrašidelnejšie na tom je to, že ak ste v tomto meste prežili celý dospelý život, rok 1985 ostáva veľmi pevne vo vašej pamäti,“ povedal pre New York Times 58-ročný Alberto Briseňo zo štvrte Condesa. „Tieto otrasy sa zdali byť rovnako silné ako vtedy, ale z toho, čo vidím, sa mi zdá, že veľkej tragédii sme sa vyhli.“
Pripravené mesto
Krajina je už na podobné otrasy oveľa lepšie pripravená ako v roku 1985. Napríklad päť rokov po zemetrasení vytvorili varovný systém proti zemetraseniam, ktorý sa skladá 8200 senzorov v najaktívnejších oblastiach Mexika.
„Keď v roku 2014 zemetrasenie s magnitúdom 7,2 zasiahlo západné pobrežie Mexika blízko pri Acapulcu, do desiatich sekúnd prišlo varovanie do siedmich hlavných miest krajiny a neprišlo k žiadnym obetiam,“ hovorí pre ReliefWeb.int Luis Felipe Puente, šéf mexickej civilnej ochrany.
Sprísňovali sa aj stavebné pravidlá, v súčasnosti sú podobne prísne ako pravidlá v Japonsku alebo v Spojených štátoch.
Mexiko je na zemetrasenia zvyknuté. Leží na okraji takzvaného ohňového kruhu, čo je oblasť Tichomoria s veľkou tektonickou aktivitou. Na tomto území vznikne asi 90 percent všetkých zemetrasení na svete.
V roku 2011 sa na opačnej strane oceánu odohrala tragédia v Japonsku, v roku 2004 zas ničivé zemetrasenie a následné cunami v Indickom oceáne. Pri týchto otrasoch sa uvoľnilo tridsaťnásobne viac energie ako teraz v Mexiku. Aj najväčšia vlna vyvolaná aktuálnym zemetrasením tentoraz merala len asi meter.