SME

Pri ruských náletoch zahynul podľa Moskvy minister vojny Islamského štátu

Použili bomby určené na likvidáciu podzemných bunkrov.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

BEJRÚT. Štyria poprední velitelia takzvaného Islamského štátu (IS) zahynuli pri náletoch ruského letectva v okolí východosýrskeho mesta Dajr az-Zaur. O život prišiel aj Gulmurod Chalimov, ktorý bol "ministrom vojny" IS, oznámilo v piatok ruské ministerstvo obrany.

"V dôsledku presného zásahu ruských bojových lietadiel pri meste Dajr az-Zaur bolo zničené veliteľské a komunikačné centrum, pričom bolo zabitých približne 40 militantov teroristickej organizácie Islamský štát," uvádza sa vo vyhlásení rezortu obrany v Moskve, z ktorého citovala agentúra TASS.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Bomby proti podzemným bunkrom

Medzi usmrtenými militantmi sú podľa ministerstva aj štyria dôležití poľní velitelia IS vrátane "ministra vojny" IS Gulmuroda Chalimova a takzvaného "emira Dajr az-Zauru" abú Muhammada Šímálího.

Obaja sa zúčastňovali na schôdzke vodcov IS, ktorí sa chceli poradiť, ako reagovať na rýchly postup sýrskych vládnych síl v provincii Dajr az-Zaur, ktorá je jednou z posledných bášt IS v Sýrii.

Informáciu o konaní utajenej schôdzky získala z viacerých zdrojov ruská armáda. Na miesto boli vyslané ruské lietadlá zo základne Humajmím na západe Sýrie, ktoré naň zhodili bomby určené na likvidáciu podzemných bunkrov.

Gulmurod Chalimov je bývalým veliteľom špeciálnych síl ministerstva vnútra Tadžikistanu. V roku 2015 sa aj so šiestimi svojimi vojakmi pridal k džihádistom z IS. Funkciu ministra vojny zastával od vlani, keď počas bojov pri irackom meste Mósul zahynul jeho predchodca, Čečenec Umar Šíšání.

SkryťVypnúť reklamu

Američania na nich vypísali odmenu

Saudskoarab abú Muhammad Šímálí bol vo vedení Islamského štátu zodpovedný za finančné záležitosti a zahraničných bojovníkov a dozeral na presun novozískaných dobrovoľníkov do výcvikových táborov v Sýrii.

Za informácie vedúce k dolapeniu zabitiu oboch uvedených militantov americké ministerstvo zahraničných vypísalo odmenu tri (Chalimov) respektíve päť miliónov dolárov(Šímálí).

Dajr az-Zaur je správnym centrom rovnomennej provincie na východe Sýrie. Sýrskym vládnym silám sa v utorok s podporou ruského letectva podarilo prelomiť takmer tri roky trvajúce obliehanie mesta militantmi z IS. V okolí mesta stále prebiehajú ťažké boje. Džihádisti, pôvodne kontrolujúci väčšinu územia provincie, by chceli prelomenú blokádu mesta obnoviť.

Vojna v Sýrii

Tábor je oficiálne zatvorený a prázdny.

Asadov režim len zriedka povoľoval prísun pomoci do tábora.


TASR
Šéf MAAE Rafael Grossi.

Inšpektori chcú úplne objasniť niektoré činnosti, ktoré sa v nich vykonávali v minulosti.


TASR
Ilustračné foto.

Príjmy z exportu využíval Asad na financovanie svojho režimu.


TASR
Súvisiace témy: Rusko
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Detox pre vaše auto. Prejaví sa v spotrebe aj vo výkone
  2. Poškodené čelné sklo? Vieme ako si ho dáte do poriadku aj bez spoluúčasti
  3. Z ruky do úst: Viete, koľko rodín nemá žiadnu finančnú rezervu?
  4. Dubová alej prichádza s dostupnejším bývaním na predmestí
  5. Známy šéfkuchár radí: Takto budú bezlepkové pagáče dlhšie mäkké
  6. S. Moravčík: 30-dňová záruka vianočky? Ja by som ju nejedol
  7. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  1. Doma v záhrade je najčítanejší mesačník na Slovensku
  2. Známy šéfkuchár radí: Takto budú bezlepkové pagáče dlhšie mäkké
  3. Z ruky do úst: Viete, koľko rodín nemá žiadnu finančnú rezervu?
  4. S. Moravčík: 30-dňová záruka vianočky? Ja by som ju nejedol
  5. Dubová alej prichádza s dostupnejším bývaním na predmestí
  6. Poškodené čelné sklo? Vieme ako si ho dáte do poriadku
  7. Príbeh firmy, ktorá si získala celé Slovensko
  8. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 487
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 6 482
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 703
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 594
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 580
  6. Plátené tašky a opakované použitie 4 186
  7. Detox pre vaše auto. Prejaví sa v spotrebe aj vo výkone 2 127
  8. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 1 956
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Nový juhokórejský prezident I Če-mjong.

Prvostupňový súd uznal Iho za vinného z klamstva.


TASR

Vojnu na Ukrajine sledujeme minútu po minúte.


a 5 ďalší 5
Dvaja policajti kalifornskej diaľničnej hliadky sa snažia vyhnúť kameňom neďaleko Metropolitného detenčného centra v centre Los Angeles.

Trump tvrdí, že to bolo potrebné.


TASR 4
Ilustračné foto.

Od začiatku roka dorazilo do Talianska po mori približne 23-tisíc migrantov.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu