LONDÝN, BRATISLAVA. Jeden život vyhasol, ďalších osem však bolo zachránených. Keď ešte v roku 2012 len 13-ročné britské dievča Jemima Layzellová náhle zomrela, rodičia sa okamžite rozhodli darovať jej orgány na transplantáciu.
Britská legislatíva si v podobných prípadoch vyžaduje súhlas rodiny a mnoho rodičov nie je schopných urobiť podobné rozhodnutie. Ak by povedali nie, v tomto prípade by na istú smrť odsúdili ďalších osem ľudí.
“Ak by sme povedal 'nie' transplantáciám, ôsmim ľuďom by sme zobrali šancu žiť.
„
Lekári nikdy presne nezistili, prečo na Jemimom mozgu vznikla aneuryzma, v jej mladom veku veľmi ojedinelá diagnóza. Po mozgovej príhode ju okamžite hospitalizovali, o štyri dni však zomrela.
Jej zvyšné orgány však zostali nepoškodené a aj vďaka rýchlej reakcii lekárov sa ich podarilo expresne transplantovať. Odvtedy zachránili životy až ôsmich ľudí. Nikdy v britskej histórii sa nestalo, že by úspešne transplantovali také množstvo orgánov z tela jediného človeka.
Medzi prijímateľmi Jemiminej pečene, obličiek či srdca je päť detí, ktoré by inak zomreli.
Rodičia zosnulej Jemimy na počesť svojej dcéry vytvorili charitatívnu nadáciu na šírenie osvety okolo darcovstva orgánov. Ktokoľvek si môže kúpiť Jemimin denník, pričom výťažok putuje na charitu.
„Krátko po tom, ako Jemima zomrela, sledovali sme program o deťoch, ktoré čakajú na transplanatáciu srdca,“ hovorí pre Guardian Jemimin otec Harvey.
„Presvedčilo nás to, že ak by sme povedal 'nie' transplantáciám, ôsmim ľuďom by sme zobrali šancu žiť.“