PRIŠTINA. Poslanci kosovského parlamentu zvolili vo štvrtok v Prištine za jeho predsedu Kadriho Veseliho (50), ktorý už zastával túto funkciu v minulosti. Podporilo ho 62 zo 120 zákonodarcov, 52 prítomní hlasovali proti.
Kosovská stredopravicová koalícia na čele s Demokratickou stranou Kosova (PDK) podpísala pred troma dňami dohodu o vytvorení vlády s Alianciou nového Kosova (AKR).
Dezignovaným kosovským premiérom je niekdajší líder povstalcov Ramush Haradinaj (49), ktorého v Srbsku považujú stále za vojnového zločinca. Haradinaj bol niekdajší veliteľ Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK).
Trojmesačná kríza
Práve Haradinaja oficiálne a v súlade s očakávaním poveril kosovský prezident Hashim Thaci zostavením budúcej vlády. Parlament by jeho vládny kabinet mal schváliť v sobotu popoludní, čím by sa trojmesačná vnútropolitická kríza v krajine mala skončiť.
Po voľbách z 11. júna trvalo takmer tri mesiace, kým sa Haradinajovým politickým spojencom podarilo získať dostatočnú podporu v rozpoltenom zákonodarnom zbore. Napriek tomu bude mať Haradinajova vláda v 120-člennom parlamente iba tesnú väčšinu 62 kresiel.
Haradinaj stál svojho času pred Medzinárodným trestným tribunálom OSN pre bývalú Juhosláviu so sídlom v Haagu, ktorý ho však od obvinení z vojnových zločinov oslobodil. Iba začiatkom tohto roka ho na základe srbského zatykača na krátky čas zadržali vo Francúzsku.
Novú vládu spájajú s korupciou
Nie všetci Kosovčania vnímajú momentálne rozloženie síl na politickej scéne pozitívne a pretože mnohí z nich spájajú novú vládu s korupciou a bezperspektívnosťou, už niekoľko dní smerujú z krajiny do Nemecka.
Už pred troma rokmi sa smerom na Západ vydali z Kosova za podobnej politickej konštelácie desaťtisíce ľudí, z ktorých väčšina sa však medzičasom vrátila do krajiny.