SAN JUAN. Hurikán Irma udrel vo štvrtok silným dažďom a vetrom na karibský ostrov Portoriko a spôsobil výpadok elektriny, bez ktorej sa ocitlo takmer 900-tisíc ľudí. Takmer 50-tisíc Portoričanov zostalo bez prístupu k pitnej vode.
Hurikán sa momentálne nachádza severne od Portorika a smeruje k Haiti a Dominikánskej republike.
Informovala agentúra AP.
Obnova potrvá mesiace
Výpadky elektriny postihli okrem domácností aj nemocnice. Elektrinu musia vyrábať prostredníctvom vlastných generátorov.

Hurikán si v Portoriku nevyžiadal pravdepodobne žiadne obete, známe nie sú ani informácie o zranených.
Obnova elektrickej energie, o ktorú Irma pripravila takmer 900-tisíc domácností potrvá štyri až šesť mesiacov, varovala rozvodná spoločnosť.
Dôvodom je fakt, že spoločnosť kvôli zlej ekonomickej situácii znížila počet zamestnancov.
Krajina do rozvoja energetickej infraštruktúry dlhodobo neinvestuje. Ostrov trápia vysoké dlhy, ktoré musí riešiť i federálna vláda vo Washingtone.
Silný hurikán
Hurikán medzitým na ostrove Barbuda poškodil takmer všetky domy a zhruba 60 percent obyvateľstva zostalo bez strechy nad hlavou. O život prišiel jeden človek. Jednu obeť hlási aj Antigua.
Irma v Karibiku
(zdroj: BBC, sme.sk)
Antigua a Barbuda je jednou z najviac prosperujúcich krajín Karibiku. Na ostrovoch, ktoré tvoria tento karibský štát, žije okolo 90-tisíc ľudí. Irma na Antigue nespôsobila veľké škody. Ostrov Barbuda hurikán zdevastoval.
Svätý Martin je turistická destinácia, v ktorej žije asi 75-tisíc ľudí. Ostrov je rozdelený medzi Francúzsko a Holandsko. Hurikán spôsobil v oblasti rozsiahle škody na budovách, záplavy a výpadky elektrickej energie.
Svätý Bartolomej je luxusnou turistickou destináciou, ktorú obýva viac ako 9-tisícová populácia. Hurikán spôsobil na ostrove rozsiahle škody na budovách, záplavy a výpadky elektrickej energie.
Portoriko je karibský štát, v ktorom žije asi 3,7 milióna obyvateľov. Krajina patrí medzi turistické destinácie, sužuje ju však chudoba a vysoká nezamestnanosť. Silný vietor a dážď spôsobil v Portoriku rozsiahle výpadky elektriny.
Britské Panenské ostrovy tvorí viac ako 40 ostrovov a ostrovčekov, na ktorých žije viac ako 20-tisíc ľudí. Irma aj tu spustošila niektoré ostrovy.
Dominikánska republika je štát na východnej časti ostrova Hispaniola, východne od Haiti s viac ako desaťmiliónovou populáciou. Podobne ako v prípade Portorika sa očakáva, že Irma sa preženie veľmi blízko pobrežia.
Premiér ostrovného štátu Antigua a Barbuda Gaston Browne v rozhovore pre BBC Radio 4 uviedol, že chce požiadať o medzinárodnú pomoc.
Deväť z desiatich budov na ostrove sú nejakých spôsobom poškodené, niektoré stavby sú zničené úplne.
„Prileteli sme na Barbudu a videli sme úplnú skazu,“ povedal Browne. „Z 50 percent obyvateľov sú doslova bezdomovci,“ dodal. Obnova ostrova si vyžiada mesiace.
Hurikán zničil budovy, vyvrátil stromy, spôsobil záplavy a vyradil z činnosti energetické zdroje aj na ostrovoch Svätý Martin a Svätý Bartolomej.
Vo francúzskej časti ostrova Svätý Martin prišlo o život najmenej osem ľudí a 23 sa zranilo. Konečný počet mŕtvych alebo zranených môže byť napokon ešte vyšší.
Bilanciu obetí, ktorá sa týka len Francúzskom spravovaných ostrovov v Karibiku, zverejnil vo štvrtok v Paríži francúzsky minister Gérard Collomb.
Hurikán Irma spustošil aj karibský ostrov Necker na Britských Panenských ostrovoch, kde žije britský miliardár, dobrodruh a zakladateľ koncernu Virgin Richard Branson.
Ten so svojou rodinou a niekoľkými návštevníkmi prečkal búrku vo vinnej pivnici. Na ostrove, ktorý Bransonovi patrí, žije a pracuje asi sto ľudí.
Môže zasiahnuť Floridu
Na možný priamy úder Irmy sa pripravuje aj Florida.
Hurikán Irma by mal Floridu zasiahnuť cez víkend a meteorológia očakávajú, že bude stále dosahovať štvrtý, teda druhú najvyššiu kategóriu.
Miami, ktoré je najväčším mestom na juhovýchode Floridy, a tiež priľahlý okres Miami-Dade nariadili kvôli blížiacemu sa hurikánu evakuáciu.
Opustiť svoje domovy musia obyvatelia pobrežných oblastí a tiež ostrovov ako sú napríklad Miami Beach a Key Biscayne.

Miami zriadilo zatiaľ štyri núdzové ubytovacie strediská. Evakuáciu nariadili aj na floridskom ostrove Florida Keys.
Povinný odchod z domov v oblasti Miami sa týka aj ľudí, ktorí žijú v mobilných domoch či karavanoch.
Úrady tiež vyzvali obyvateľov zón, na ktoré sa evakuácia nevzťahuje, aby zabezpečili svoje nehnuteľnosti a pripravili sa na hurikán.
Miami bezplatne uvoľnilo parkovanie pre všetky mestské garáže s výnimkou radničných. Jedno zo štyroch mestských núdzových ubytovacích stredísk prijíma aj zvieratá.
Na Florida Key nariadili úrady turistom, aby súostrovie opustili. Nariadenie vyvolalo na cestách, ktoré spájajú ostrov s pevninou zápchy. Zo súostrovia zatiaľ podľa odhadov odišlo 25-tisíc ľudí.
Riaditeľ amerického centra pre hurikány Ed Rappaport uviedol, že Irma je búrka, ktorá sa zrodí iba raz za jednu generáciu.
Ide o najsilnejší hurikán, aký zaznamenali v oblasti Atlantického oceánu za uplynulé desaťročie.
Organizácia Spojených národov odhaduje, že hurikán Irma by mohol zasiahnuť celkove až 37 miliónov ľudí.
Ďalšie búrky
V Atlantiku zatiaľ ďalšie dve tropické búrky José a Katia zosilnili na hurikány prvého stupňa.
José sa vytvoril nad Atlantickým oceánom a mieril východným smerom nad oblasť Karibiku. Vietor, ktorý ho sprevádza, dosahuje v súčasnosti rýchlosť 120 kilometrov za hodinu.
Hurikán je však zatiaľ ďaleko od pevniny a podľa meteorológov nepredstavuje hrozbu, ale jeho predpokladaná cesta by sa mohla ešte zmeniť.
Stredisko vyzvalo, aby vývoj hurikánu sledovali predovšetkým obyvatelia záveterných ostrovov.
Rovnakú rýchlosť ako v prípade hurikánu José dosahuje tiež vietor, ktorý sprevádza hurikán Katia. Pôvodne tropická búrka vznikla v blízkosti mexických brehov Mexického zálivu.
Mexická vláda už kvôli Katii povolala hurikánové hliadky v pobrežnom úseku medzi mestami Tuxpan a Laguna Verde v štáte Veracruz. Katia by mala prísť na pevninu vo štvrtok.