JAKARTA. V hlavnom meste Indonézie vyšlo do ulíc niekoľko tisíc ľudí, ktorí žiadajú od vlády, aby vyvíjala väčší tlak na Mjanmarsko v záujme zastaviť prenasledovanie moslimskej menšiny Rohingov.

Protest v Jakarte je zatiaľ najväčším zo série tohtotýždňových indonézskych demonštrácií proti vláde Mjanmarska, na ktorého čele stojí držiteľka nobelovej ceny za mier Aun Schan Su Ťij.
Proti demonštrantom zakročili policajné zložky, ktoré zablokovali ulice okolo mjanmarskej ambasády.
Stovky ľudí sa zišli aj na masových modlitbách za Rohingov v indonézskom meste Ambon, Ďalšie davy zas protestovali v treťom najväčšom meste krajiny Medan.
India žiada mierové riešenie konfliktu
Indický premiér Naréndra Módí dnes počas rokovaní s mjanmarskou štátnou radkyňou Aun Schan Su Ťij vyhlásil, že zdieľa znepokojenie mjanmarských úradov v súvislosti s "extrémistickým násilím" v Jakchainskom štáte, najmä pokiaľ ide o násilnosti voči príslušníkom tamojších bezpečnostných zložiek.

Na spoločnej tlačovej konferencii v Rangúne Módí okrem toho vyjadril nádej, že sa nájde spôsob, ako krízu v Jakchainskom štáte vyriešiť pokojnou cestou za súčasného zachovania územnej celistvosti Mjanmarska a rešpektovania ľudskej dôstojnosti a demokratických hodnôt.
India má v pláne Rohingov vyhostiť
Módího návšteva v Mjanmarsku sa koná v čase eskalácie napätia v Jakchainskom štáte, ale aj s vyostrujúcej sa diskusie o osude moslimských utečencov z etnika Rohingov, ktorí sa pred násilnosťami v Mjanmarsku uchýlili do Indie.

Indické úrady totiž avizovali, že majú v pláne vyhostiť asi 40.000 migrantov, ktoré sa do krajiny dostali nelegálne a údajne sú príslušníkmi rohinského etnika.
Ľudskoprávni aktivisti i samotní predstavitelia rohinských migrantov napadli tieto zámery indických úradov na súde. Argumentujú, že zámery indických úradov sú v rozpore s ústavou krajiny i jej medzinárodnými záväzkami v humanitárnej sfére.
Približne 125-tisíc Rohingov utieklo v posledných dňoch pred útokmi a prenasledovaním z Arakanského štátu v Mjanmarsku do Bangladéša.