LONDÝN, BRATISLAVA. Bol to plán, o ktorom sa verejnosť, a už vôbec nie tá britská, nemala nikdy dozvedieť. Jednu z najznámejších britských PR firiem Bell Pottinger však pravdepodobne bude stáť jej existenciu.
V utorok ju vylúčili z britskej asociácie združujúcej PR firmy a hrozí jej tak zánik. V Juhoafrickej republike, ktorá má za sebou desiatky rokov trvajúci apartheid, Bell Pottinger cielene šírila nenávisť medzi belochmi a väčšinovými černochmi. Len pre peniaze.
Prvá dáma Sýrie aj Lukašenko
Služby Bell Pottinger aj v minulosti využívali kontroverzní klienti vrátane bieloruského diktátora Aleksandra Lukašenka či prvej dámy Sýrie Asmy Asadovej.
Tentoraz však juhoafrickým oligarchom a politikom pomáhala šíriť v krajine falošné správy, ktoré mali rozprúdiť rasistické vášne.
“Cieľom kampane bolo rozdúchať rasové vášne a hnev chudobných.
„
S jediným cieľom – odpútať pozornosť od podozrení z napojenia oligarchov na najvyššie miesta vrátane samotného juhoafrického prezidenta Jacoba Zumu.
Bell Pottinger ešte v roku 1998 založil Lord Timothy Bell, niekdajší poradca britskej premiérky Margaret Thatcherovej.
Vlani z firmy vycúval a dôvodom bol vraj práve najnovší škandál firmy. Spôsob, akým PR firma fungovala v Juhoafrickej republike, odhalili tajné emaily.
Jej služby si najala tamojšia spoločnosť Oakbay Investments napojená na vplyvnú oligarchickú rodinu Guptuovcov. Jej členovia pochádzajú z Indie, dnes vlastnia miliardové majetky a už dlhé roky sa špekuluje, že jej nitky siahajú až do najvyššej politiky.
Zakrývali korupciu
Bell Pottinger im nemal vylepšovať imidž oligarchov, ale naopak, šíriť v krajine falošné správy.
Britskí špecialisti si najímali tisícky „nájomných“ blogerov, zakladali vlastné falošné účty na twitteri a ich zamestnanci prepisovali dokonca aj stránky na Wikipedii hovoriace o klane Guptuovcov.
Za služby dostávala firma mesačne 100-tisíc libier. Jej kľúčová stratégia dostala názov „boj proti bielemu monopolnému kapitálu“.
Stovky článkov a statusov na sociálnych sieťach, ktoré si zaplatila, medzi ľuďmi šírili presvedčenie, že černosi sú okrádaní belochmi. Mašinériu rozprúdili zakaždým, keď sa v novinách objavili články o kontroverzných Guptuovcoch - aby ich prekryli.
„Cieľom kampane bolo rozdúchať rasové vášne a hnev chudobných,“ cituje portál New Statesman Thuli Mandonselovú, jednu z kľúčových postáv poapartheidovskej Juhoafrickej republiky.
Černosi tvoria asi osemdesiat percent z 54-miliónovej populácie Južnej Afriky. Množstvo pôdy a drvivá väčšina súkromných podnikov však stále patrí belochom, ktorých žije v krajine len osem percent.
Apartheid, belošský rasistický režim utláčajúcich černochov, sa v Juhoafrickej republike skončil v roku 1990.