PARÍŽ. Francúzsky prezident Emmanuel Macron odsudzuje spôsob, akým súčasné venezuelské vedenie zaobchádza s politickou opozíciou.
Uvádza sa to vo vyhlásení Elyzejského paláca, zverejnenom v noci na utorok v Paríži po tom, ako Macron prijal predsedu venezuelského Národného zhromaždenia Julia Borgesa a ďalších zástupcov venezuelskej opozície.
Diktatúra, ktorá sa snaží prežiť

Samotný Macron po rokovaniach s delegáciou venezuelskej opozície pred novinárov nepredstúpil, ale minulý týždeň sa vyjadril, že "Venezuela je diktatúrou, ktorá sa snaží prežiť".
Borges po rokovaniach v Elyzejskom paláci v Paríži konštatoval, že problém Venezuely už nie je "lokálny" ani regionálny, ale stal sa "celosvetovým".
Ocenil súčasne podporu, ktorú venezuelskej opozícii a Národnému zhromaždeniu vyslovil Macron, ktorý tento zastupiteľský orgán - jediný vo Venezuele ovládaný opozíciou - uznáva ako legitímny.
Ako informovala rozhlasová stanica Europe 1, po rokovaniach s Macronom Borges poukázal tiež na rastúce znepokojenie medzinárodného spoločenstva z vývoja vo Venezuele, kde sa už štyri mesiace odohrávajú protivládne demonštrácie. Tieto protesty si doteraz vyžiadali životy 125 ľudí.
Pokojné riešenie
Borges v súvislosti s krízou vo svojej krajine vyhlásil, že ráta s podporou medzinárodného spoločenstva v záujme dosiahnutia pokojného riešenia sociálnej a inštitucionálnej krízy vo Venezuele. Túto podporu chce Borges získať počas návštevy v metropolách viacerých európskych krajín.
V utorok bude rokovať v Madride, v stredu v Berlíne a následne v Londýne.
Borges v Paríži upozorňoval aj na "humanitárnu tragédiu", ktorú zažíva Venezuela, kde podľa jeho slov "niet čo jesť, nie je možné uplatňovať svoje práva a viesť dôstojný život".
Za tento stav obvinil venezuelského prezidenta Nicolása Madura, ktorý podľa neho bráni medzinárodnému spoločenstvu v dodávkach humanitárnej pomoci do Venezuely.