GUATEMALA. Pre podozrenie z nezákonného financovania kampane pred voľbou hlavy štátu v roku 2015 hrozí guatemalskému prezidentovi Jimmymu Moralesovi odobratie imunity.
Najvyšší súd Guatemaly dal totiž v pondelok zelenú spusteniu tohto procesu, avšak posledné slovo bude mať parlament stredoamerickej krajiny, uviedli agentúry DPA a Reuters.
Môže prísť o imunitu
Aby mohol byť Morales zbavený imunity, musí tento krok podporiť dvojtretinová väčšina poslancov. Následne by mohol byť formálne vyšetrovaný a obvinený.

Najvyšší súd koncom augusta na mimoriadnom zasadnutí pozastavil rozhodnutie Moralesa o vypovedaní popredného protikorupčného vyšetrovateľa OSN Ivána Velásqueza z krajiny.
Morales len krátko predtým vyhlásil Velásqueza, ktorý začal voči nemu viesť vyšetrovanie za neobjasnený pôvod 600.000 dolárov použitých v kampani, za "nežiaducu osobu".
Kolumbijský advokát Velásquez stojí na čele Medzinárodnej komisie proti beztrestnosti v Guatemale (CICIG), ktorej vytvorenie schválila OSN v decembri 2006 s cieľom odhaľovať korupciu a inú trestnú činnosť v tejto stredoamerickej krajine.
Predĺžili mandát
Guatemalské ministerstvo zahraničných vecí napriek napätému vzťahu medzi vládou a komisiou CICIG v pondelok oznámilo, že jej mandát bol predĺžený do septembra 2019.
V roku 2015 komisia OSN a guatemalská prokuratúra odhalili úplatkársku aféru, ktorá viedla až k rezignácii vtedajšieho prezidenta Otta Péreza Molinu.
Bývalý komik a televízna hviezda Morales nastúpil na jeho miesto v januári 2016. Politický nováčik profitoval zo znechutenia voličov z etablovaných politikov. Okrem iného sľúbil, že od prvého dňa povedie vojnu proti korupcii.
Guatemala je považovaná za jednu z najviac skorumpovaných krajín na svete.