Prvé pokusy ukázali, že zvýšenie hladiny oxytocínu v tele skúmaných jedincov sa skutočne odrazilo v ich pozitívnejšom vnímaní k migrantom a vo väčšej ochote pomáhať im materiálne. Nemeckí vedci si od novej vakcíny sľubujú, že táto by mohla povzbudiť ústretovosť zaočkovaných ľudí voči imigrantom a potlačiť ich xenofóbne sklony.
Článok zverejnil portál Hlavné správy a šíril sa na facebooku, najmä v skupinách naklonených Kotlebovej ĽSNS. Len priamo zo stránky Hlavných správ tento text získal viac ako dvesto lajkov. Podobne ako iné hoaxy, aj tento sa odrazil od pravdivej informácie.
Vedci z univerzity v nemeckom Bonne skutočne skúmali, aký vplyv má hormón oxytocín v kombinácii so spoločenskými normami na úroveň xenofóbie alebo altruizmu u ľudí.
O experimente písala webstránka Science Daily a kompletná štúdia o výsledkoch testov je dostupná na webe prestížneho odborného časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences of the USA.
V experimente vedci dávali ľuďom dotazníky, ale aj možnosť darovať peniaze ľuďom, ktorí boli označení ako ľudia v núdzi alebo ako utečenci.
O vakcíne ani slovo
Ani jeden zo spomenutých textov neobsahuje slovo vakcína. V skutočnosti sa jednalo o experiment, v ktorom vedci skúmali vplyv hormónu oxytocín v kombinácii so spoločenskými normami.

Zisťovali, čo sa ukrýva za tendenciou človeka správať sa altruisticky. Časť ľudí v experimente dostávala dávky oxytocínu v podobe nosového spreja.
Science Daily pripomína, že samotný oxytocín však postoj ľudí k migrantom zásadne nemenil.
Len ľudia, ktorí už vykazovali vyššiu mieru altruizmu k cudzincom, boli po dávke hormónu ochotnejší pomáhať.
Tí, ktorí boli od začiatku rezervovanejší, nezmenili svoj postoj ani po dávke oxytocínu. Vedci preto predpokladajú, že základom sú osobnostné nastavenie i nastavenie spoločenských noriem.
Narazili ste na hoax?
Dajte nám o ňom vedieť na hoax@sme.sk.
"Oxytocín viditeľne zvyšuje štedrosť voči ľuďom v núdzi. Ak však človek nemá základný altruistický postoj, hormón ho v ňom nevytvorí," cituje Science Daily Reného Hurlemanna z Bonnskej univerzity.
Samotný Hurlemann v štúdii píše, že oxytocín by za určitých okolností mohol uľahčiť integráciu imigrantov do západnej kultúry.
Titulok stačil
Hlavné správy píšu, že vedci vyvíjajú "možnosť očkovania ľudí chemickou látkou."

Táto interpretácia je už účelovým klamstvom. Ani štúdia ani vedecko-popularizačný text nehovoria o vývoji vakcíny.
Napokon, hlbšie vo svojom texte aj dezinformačná webstránka napísala, že oxytocín menil postoj ľudí v testovacej skupine iba v prípade pozitívne nastavených spoločenských noriem.
Titulok však straší nepravdivou informáciou a mnohým ľuďom stačí, aby správu šírili ďalej na facebooku. Kľúčové slovo vakcinácia je, navyše, pre fanúšikov konšpirácii červeným súknom, keďže okolo samotného očkovania sa šíri množstvo hoaxov.