Švédsky súd odsúdil 53-ročného miestneho obyvateľa za urážku citov veriacich. Vo vlaku v prítomnosti troch zahalených žien totiž skonzumoval slaninu. Incident sa udial v prímestskom vlaku v apríli 2015. Cestujúci v prítomnosti skupiny moslimiek vytiahol slaninu a začal ju jesť.
Niekoľko "alternatívnych" médií zverejnilo začiatkom septembra články o údajnom odsúdení Švéda za to, že vo vlaku pred očami moslimiek jedol slaninu.
Len z portálu Napalete.sk tento krátky článok získal najmenej šesťsto facebookových lajkov. Ďalšie stovky lajkov získal z dezinformačnej webstránky Slobodný vysielač a informáciu následne šírili aj české médiá podobného razenia.
Odsúdený áno, ale nie za slaninu
Podobne ako mnoho iných hoaxov aj tento sa odrazil od čiastočne pravdivej informácie, ktorú manipulatívne skreslil.
Narazili ste na hoax alebo propagandu?
Napíšte nám na hoax@sme.sk
Titulok "Švéda odsúdili za konzumáciu slaniny pred moslimkami", s ktorým článok uviedol server Napalete.sk, je však vyslovene klamlivý.
No textu zabezpečil virálne šírenie sa na facebooku. Server v texte čiastočne priznal pravdu, keď hneď v druhom odseku napísal, že dve moslimky od muža odišli a on ich prenasledoval. Slobodný vysielač sa neunúval napísať ani to.
Pravda je, že päťdesiatdvaročného muža súd síce odsúdil, no jedenie slaniny nebolo problémom.
Nenávidí moslimov

Švédsky portál Thelocal.se v reakcii na fámu píše, že udalosť sa skutočne stala v roku 2015 v Štokholme. Muž však nejedol iba slaninu.
Prišiel k trojici zahalených žien, strčil im slaninu pred oči a chcel od nich, aby ju zjedli. Ženy si od muža odsadli, no on ich prenasledoval.
Vtedy podľa rozsudku, do ktorého The Local nahliadol, povedal, že nenávidí moslimov - a pred ženami slaninu jedol.
Ako dôkaz o priebehu udalosti poslúžil záznam z bezpečnostnej kamery vo vlaku.
Muža následne odsúdili na pokutu, ktorú súd odvodí od jeho bežného príjmu. The Local pritom pripomenul, že odsúdený páchateľ už jeden podobný incident vyvolal.
Na stanici štokholmského metra údajne kričal nenávistné pokriky o moslimoch. V tomto prípade ho však súd pre nedostatok dôkazov oslobodil.
Klamlivý titulok stačí

Článok je podozrivý už po otvorení. Necituje jediný zdroj a nie je pod ním podpísaný nijaký autor. Slobodný vysielač ako svoj zdroj cituje práve Napalete.sk
Titulok o Švédovi, ktorého odsúdili iba za to, že si pred moslimkami dovolil jesť slaninu, je úplným klamstvom.
Článkom však zabezpečil rýchle šírenie, pretože veľa čitateľov na facebooku lajkuje a preposiela články iba na základe chytľavého titulku.
Obzvlášť, ak titulok zapadá do ich jestvujúceho názoru. Podobnú metódu používa aj ruská propaganda napríklad pri šírení hoaxu o tom, že Poľsko uzatvára hranice s Ukrajinou.
Článok síce uviedol, že ide iba o jeden peší hraničný priechod, no skresľujúci titulok už zabezpečil rýchle šírenie.