SOUL, BRATISLAVA. Keď sa 21-ročnej Soulčanky Čcho Eun-hje v apríli pýtali, či sa bojí severokórejského útoku, len sa zasmiala.
„Namiesto toho, aby sme tu nasadzovali americký protiraketový systém THAAD, by sme sa mali so Severom skutočne rozprávať. Možno to neprinesie zjednotenie, ale budeme vedieť žiť vedľa seba v mieri,“ povedala pre Guardian.
Podobné postoje prevládali v celej juhokórejskej spoločnosti a aj vďaka tomu sa prezidentom vo voľbách stal Mun Čä-in. Staval sa proti rozmiestneniu kontroverzného raketového systému a severným susedom chcel rokovať. To však už po tomto víkende neplatí.

Severná Kórea napriek varovaniam pokračuje v jadrových testoch, cez víkend odpálila už šiestu jadrovú bombu.
Režim tvrdí, že výbušninu vie umiestniť aj na medzikontinentálnu balistickú strelu a zasiahnuť by tak mohol aj územie Spojených štátov.
Mun po nástupe k moci dočasne zastavil rozmiestňovanie súčastí THAADu, oficiálne pre obavy o vplyv systému na životné prostredie.
Hneď po víkende sa obavy rozplynuli, ministerstvo životného prostredia rozmiestnenie systému, ktorý sa v plnom nasadení skladá zo šiestich odpaľovacích zariadení a radaru, odobrilo.
Cvičenie proti jadrovým zariadeniam
Južná Kórea navyše ešte v pondelok zorganizovala cvičenie prípadného zásahu proti severokórejským jadrovým zariadeniam.
To celé len krátko po tom, ako americký minister obrany James Mattis potvrdil, že svojím spojencom v regióne Japonsku a Južnej Kórei v prípade severokórejského útoku pomôžu aj vojensky.
„Nechceme sa pustiť do úplného vymazania niektorej krajiny, ani Severnej Kórey, no máme viacero možností, ako tak urobiť,“ povedal podľa Guardianu.
„Uvidíme,“ odpovedal zas prezident Donald Trump, keď sa ho spýtali, či zaútočí na Severnú Kóreu. Soulu predtým na twitteri odkázal, že jeho politika "appeasementu nebude fungovať".
Okrem vojenského zásahu už západnému svetu neostáva mnoho možností, ako pritlačiť na severokórejský režim.