NEW YORK. Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov sa v pondelok stretne na ďalšom mimoriadnom zasadnutí.
Dôvodom je víkendový jadrový test, ktorý uskutočnila Severná Kórea.
Druhé za týždeň, obe kvôli Kimovi

Pôjde pritom už o druhé mimoriadne zasadnutie rady pre severokórejský jadrový program za menej než týždeň.
Jej členovia sa stretli už aj pred piatimi dňami, aby odsúdili vystrelenie severokórejskej balistickej rakety ponad Japonsko.
V auguste rada uvalila na komunistickú Kóreu doteraz najtvrdšie sankcie, pričom jej zakázala vyvážať uhlie, železo, olovo a morské plody.
Pondelková schôdzka prinesie pravdepodobne ďalšie odsúdenie jadrového a raketového programu Pchjongjangu, ako aj diskusiu o ďalších potenciálnych krokoch voči Severnej Kórei.
Lajčák: Sankcie aj dialóg
Sankcie voči Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR) musia byť kombinované s dialógom, inak neprinesú efekt. Uviedol to minister zahraničných vecí a budúci predseda Valného zhromaždenia OSN Miroslav Lajčák.
Lajčák sa počas dnešného spoločného rokovania vlád SR a ČR na Zámku Lednice vyjadril aj k vývoji okolo Severnej Kórey. Dobrá vec podľa neho je, že medzinárodné spoločenstvo je v tejto veci jednotné a Bezpečnostná rada OSN prijala sankcie jednomyseľne.
"Zlá vec je, že tie sankcie nemajú vplyv na správanie sa severokórejského režimu," uviedol. Pripomenul poučku, že sankcie sami o sebe nie sú politikou a musia byť kombinované s dialógom a diplomaciou.
"Toto nám dneska chýba, čiže čokoľvek si myslíme o charaktere režimu, a celý svet to dáva najavo, vrátane Číny a Ruska, úplne každého, jednoducho treba vstúpiť do nejakého dialógu," vyzval šéf slovenskej diplomacie.
Severná Kórea podľa Lajčáka je ochotná rokovať. "Nepochybne áno. Ide o to, aké budú podmienky toho dialógu. Ale bez toho, aby sme sa rozprávali s tým, kto je problémový, žiaden problém nevyriešime," zdôraznil.