SOUL. Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) uskutočnila v nedeľu úspešnú skúšku vodíkovej bomby. Informovala o tom agentúra Jonhap, neskôr prišlo potvrdenie aj zo severokórejskej televízie.
Test označila za úspešný a oznámila, že "dvojstupňová termonukleárna zbraň" má "nebývalú" silu.
Za účasti samotného Kima
Severokórejský vodca Kim Čong-un sa osobne zúčastnil vkladania nukleárnej zbrane do rakety v továrni.
Severokórejská tlačová agentúra dodala, že išlo o test zameraný proti prebiehajúcim spoločným manévrom juhokórejskej a americkej armády.
Bomba má údajne výbušnú silu, ktorá sa dá nastaviť na "stovky kiloton" a môže byť odpálená vo vysokých nadmorských výškach.
Severná Kórea v januári 2016 tvrdila, že úspešne testovala vodíkovú bombu a vykonala tak štvrtú skúšku atómového zariadenia, Západní experti však spochybnili, že by mala silu vodíkovej jadrovej explózie.
Zemetrasenie po skúške
Len niekoľko hodín po oznámení bolo v Severnej Kórei namerané zemetrasenie s magnitúdom 5,6.
Umelé zemetrasenie bolo zistené o 12.36 hod miestneho času v oblasti provincie North Hamgyeong, informovala nadránom juhokórejská agentúra Yonhap s odvolaním sa na meteorologickú agentúru KMA.
"Severná Kórea dnes zjavne vykonala nukleárny test," uviedla armáda Južnej Kórey s odkazom na nezvyčajnú seizmickú aktivitu v blízkosti severokórejskej základne pre jadrové testy.
Juhokórejská prezidentská kancelária podľa agentúry AP tiež uviedla, že Pchjongjang vykonal už šiesty jadrový test. Severná Kórea uskutočnila piaty nukleárny test v septembri minulého roka.
Loading
...
Všetky juhokórejské jednotky sú v pohotovosti. Juhokórejská prezidentská kancelária ihneď kvôli tejto záležitosti zvolala stretnutie Národnej bezpečnostnej rady.
Eskalácia Japonskom
Jadrový test potvrdilo aj Japonsko. "Po overení informácií z meteorologických služieb a ďalších správ vláda potvrdzuje, že Severná Kórea vykonala jadrový test," povedal japonský minister zahraničných vecí Taró Kono novinárom.

Severná Kórea minulý týždeň opätovne zvýšila napätie v regióne odpálením balistických striel nad Japonskom napriek rezolúciám OSN a novým sankciám, ktoré boli na krajinu uvalené minulý mesiac a majú znížiť jej vývozné príjmy o tretinu.
Japonský premiér Šinzó Abe a americký prezident Donald Trump sa dohodli na vystupňovaní tlaku na Severnú Kóreu v snahe prinútiť samotársky režim zmeniť svoju politiku, informovala agentúra DPA.
Bol to už tretí telefonický rozhovor medzi dvoma lídrami odkedy Pchjongjang v utorok 29. augusta odpálil balistickú strelu, ktorá preletela ponad Japonsko a dopadla do Tichého oceánu takmer 1200 kilometrov od ostrova Hokkaido.
Poradca amerického prezidenta Donalda Trumpa pre národnú bezpečnosť, Herbert McMaster, Tokiu už oznámil, že USA sú pripravené brániť Japonsko aj jadrovými zbraňami.
Svet reaguje
Americký prezident Donald Trump na Twitteri označil KĽDR za "naničhodný štát", ktorého "slová aj činy ostávajú aj naďalej nepriateľské a nebezpečné voči Spojeným štátom". KĽDR okrem toho americký prezident nazval tiež "obrovskou hrozbou" a zároveň "hanbou" pre susednú Čínu. Tiež pohrozil prerušením obchodných stykov so všetkými krajinami, ktoré obchodujú so Severnou Kóreou. Trumpova hrozba je vnímaná ako vyhrážka Číne, ktorá sa na obchode s KĽDR podieľa približne 90 percentami, priblížila agentúra Jonhap.
Test Severnej Kórey na vodíkové bomby je ďalším prejavom neochoty rešpektovať rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN a medzinárodné právo, vyhlásilo ruské ministerstvo zahraničných vecí.
Severná Kórea podľa Moskvy porušila globálny trend nešírenia jadrových zbraní a vážne ohrozila mier na Kórejskom polostrove. Ruský námestník ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov považuje za jediné možné riešenie konfliktu diplomaciu.
Šéf zahraničného výboru ruského parlamentu Leonid Sluckij pripisuje vinu za eskaláciu krízy USA a Južnej Kórey. Pchjongjang bol vraj k svojim aktivitám vyprovokovaný.
Čína jadrovú skúšku Severnej Kórey "rozhodne odsudzuje" prostredníctvom vyhlásenia čínskeho ministerstva zahraničných vecí, informovala agentúra DPA.
"Čína spolu s medzinárodným spoločenstvom... neochvejne presadzuje denuklearizáciu Kórejského polostrova a zachovanie mieru a stability" v tejto oblasti, uvádza sa vo vyhlásení čínskeho ministerstva zahraničných vecí.
Merkelová telefonovala s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. Obaja následne vydali spoločné vyhlásenie, v ktorom "čo najdôraznejšie odsúdili" najnovšiu jadrovú skúšku KĽDR. Zhodli sa aj na tom, že provokácia Pchjongjangu "dosiahla nový rozmer". Zdôraznili, že medzinárodné spoločenstvo musí na túto novú eskaláciu napätia reagovať "jednomyseľne a rozhodne".
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg uviedol, že "NATO je znepokojené destabilizačným správaním Pchjongjangu, ktoré predstavuje hrozbu pre regionálnu aj medzinárodnú bezpečnosť" a KĽDR v mene Aliancie vyzval, aby okamžite ukončila svoj jadrový program aj program balistických rakiet a obnovila dialóg s medzinárodným spoločenstvom.
Predseda Európskej rady Donald Tusk uviedol, že severokórejský nukleárny test si vyžaduje spojenie medzinárodnej komunity. Európska únia je podľa jeho slov pripravená sprísniť sankcie a vyzýva Severnú Kóreu na obnovenie rokovaní. Ako dodal, krajina sa musí vzdať svojich zbraní hromadného ničienia.
Podľa britskej premiérky Theresy Mayovej je test neprijateľnou hrozbou pre medzinárodnú komunitu, ktorá sa musí spojiť a zvýšiť tlak na KĽDR. Britský minister zahraničných vecí Boris Johnson označil test za ľahkovážny a vyjadril sa, že "na stole sú všetky možnosti". Jeho taliansky rezortný kolega Angelino Alfano skonštatoval, že Severná Kórea musí okamžite ukončiť svoj jadrový program a vývoj rakiet. Krajinu tiež vyzval, aby nepokračovala v prehlbovaní vlastnej izolácie.
Šéfka európskej diplomacie Federica Mogherini označila test za vážnu provokáciu a ohrozenie regionálnej aj medzinárodnej bezpečnosti. V pondelok sa podľa vlastných slov v tejto súvislosti stretne so šéfom Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Jukijom Amanom. Ten sa vyjadril, že najnovší krok krajiny vyvoláva vážne obavy a vyzval Pchjongjang, aby sa podriadil požiadavkám Organizácie Spojených národov (OSN) a ukončil svoj nukleárny program.
Severokórejskú skúšku údajne vodíkovej bomby odsúdili okrem iných aj Francúzsko, Nórsko a Švédsko, India, Pakistan, Filipíny, Turecko, Fínsko, Švédsko, Čína alebo Južná Kórea.