MOSKVA, PRAHA. Večer 30. augusta narazilo na moskovskej ulici nákladné vozidlo do chodcov. Dvoch ľudí zranilo. Okamžite po vodičovi spustili pátranie a v súčasnosti ho vypočúvajú. Podľa ruských médií dopravní inšpektori, nie tajní agenti ani odborníci na terorizmus. Vo vládnych médiách nikto nepochybuje o tom, že vodič len nezvládol riadenie. Slovo terorizmus nezaznie.
Skutočne môže ísť o opilca či nemehlo, a nie o ideologicky motivovaného atentátnika. Isté to však nie je. Ruské Kremľom ovládané médiá sa snažia zastrieť akékoľvek náznaky terorizmu v krajine, ktorá bola ešte pred pár rokmi najviac postihnutou na svete.
Idú voľby

Lenže teraz sa blížia prezidentské voľby. Na jar 2018 sa Putin bude znovu uchádzať o ruský trón a potrebuje uistiť občanov, že s ním na čele sú v bezpečí. Že sú dávno preč časy, keď nikto, kto vchádzal do metra v Moskve či v Petrohrade, si nemohol byť istý, či vyjde živý.
Pred dvadsiatimi rokmi vysielali ruské médiá teroristické útoky prakticky v priamom prenose. Rozhovory s tými, ktorí unášali rukojemníkov, sa bežne objavovali v nezávislej televízii.
Lídri separatistov, ktorí sa postupne menili z osloboditeľov severného Kaukazu na banditov a teroristov, boli mediálnymi hviezdami.
Buďonnovsk 1995
„Haló, haló, počujete ma? Šamil Basajev? Tu Černomyrdin. Šamil Basajev, hovorte hlasnejšie!“
Tieto slová zazneli v júni 1995 naživo z miliónov televíznych obrazoviek. Rozhovor medzi vtedajším ruským premiérom Viktorom Černomyrdinom a najslávnejším čečenským zbojníkom Šamilom Basajevom pripomínal scénu z akčného filmu.