TOKIO, BRATISLAVA. Pre mnohých Japoncov to boli najdlhšie dve minúty od skončenia druhej svetovej vojny. Text SMS správy, ktorú v utorok všetkým obyvateľom poslala vláda, znel hrozivo: „Zo Severnej Kórey bola odpálená strela. Prosím, evakuujte sa do odolných budov alebo do pivnice.“
Nad Japonskom v tej chvíli prelietavala severokórejská medzikontinentálna strela Hwasong-12, ktorá je údajne schopná niesť aj jadrovú hlavicu a doletí až na americký ostrov Guam. Armáda, ani tá japonská, ani americká pôsobiaca v krajine, však nezasiahla.

Dôvodov je viac a minimálne jeden z nich obyvateľom Japonska či Južnej Kórey nedáva príliš veľa dôvodov na optimizmus.
Nebolo to prvýkrát
V skutočnosti to nebola prvá severokórejská strela, ktorú by šialený režim Kimovcov poslal ponad Japonsko. Niečo podobné sa stalo aj v apríli 2009, keď sa severokórejská armáda pokúsila vypustiť na orbitu s pomocou rakety Taepodong-2 vlastný satelit. Pokus dopadol neúspešne a raketa sa zrútila do Tichého oceánu.
V roku 1998 Severokórejčania, takisto cez Japonsko, odpálili medzikontinentálnu raketu Taepodong-1. Bez súhlasu Tokia, či dokonca bez toho, že by o tom vopred informovali. Rovnako ako teraz.
Prečo teda Japonci ani Američania vtedy nezasiahli a napriek vyhrážkam vodcu Kim Čong-una nezasahujú ani dnes?
Odpovede sú podľa analytikov dve.