HOUSTON. Taxikár John Boyce cez víkend ušiel zo svojho domova. Zo záchranného člnu sa nákladiakom dostal do nemocnice. Tam vymenil premočené oblečenie za nemocničné a potom ho v pondelok autobusom previezli do výstaviska. Tam dostal nové oblečenie a rozkladaciu posteľ. Jeho život teraz tvorí najmä čakanie.
Hurikán a neskôr tropická búrka Harvey vyhnala do krízových centier po celom Texase 35-tisíc ľudí, z nich desať tisíc sa ukrýva vo výstavisku v Houstone. Čakajú, kým sa skončia záplavy, ktoré paralyzovali ich mesto.
Ešte aj šesť dní po príchode Harveyho do Houstonu prichádzajú noví ľudia. Zhromažďujú sa vo veľkých halách a v širokých chodbách. Ľudom bez nálady a trpezlivosti úrady odkazujú, že mimo svojich domovov môžu ostať aj mesiac.
„Zobudíte sa, postavíte sa do radu na raňajky, potom do radu na umytie zubov, do radu na záchod, do radu na nejakú pomoc, do radu na obed,“ popisuje svoje dni Boyce, kým stoji v rade na špagety s mäsovou omáčkou, šalátom a dusenými mrkvami.
Odísť, čím skôr
Požiadal o moc Federálnej agentúry pre mimoriadne situácie (FEMA) a dúfa, že odíde z mesta aj s rodinou, aby žil v Dallase, alebo aj na Aljaške. Tak skoro, ako sa len dá.

Mnoho ľudí dostáva úkryt, oblečenie a stravu v podobných centrách po celom Texase a Louisiane. Kým sa priehrady napĺňajú a prúd riek je čoraz silnejší, počet ľudí len stúpa. Niektoré mestá sú úplne pod vodou, až po strechy domov.
„Silou sa to dá porovnať len s Katrinou,“ hovorí Holly Brundageová, psychiatrička Červeného krížu, ktorá pred dvanástimi rokmi pri príchode hurikánu Katrina takisto pomáhala pri evakuácii. Teraz je podľa nej koordinácia pomoci lepšia ako vtedy.
Vo vnútri výstaviska množstvo dobrovoľníkov registruje evakuovaných ľudí, ponúka prvú pomoc, podáva jedlo, rozdeľuje oblečenie, distribuuje dodávky a kontroluje dav. Na všetko dohliada houstonská aj štátna polícia.