HOUSTON. Najmenej na 35 vzrástol počet obetí tropickej búrky Harvey, ktorá zasiahla americký štát Texas. Ďalších 17 ľudí zostáva stále nezvestných, informovala vo štvrtok agentúra Reuters.
Počet obetí pravdepodobne ešte porastie. Úrady totiž vyšetrujú viaceré ďalšie úmrtia, ktoré môžu súvisieť s vyčíňaním prírodného živlu. Miestni predstavitelia sa však obávajú, že počet mŕtvych ešte prudko stúpne najmä v najbližších dňoch, keďže mnohí ľudia sú nezvestní a môu byť ešte v zatopených domoch či autách.
Experti napriek tomu nepredpokladajú, že sa počet mŕtvych čo i len priblíži k smutnej štatistike po hurikáne Katrina. Ten si v roku 2005 na juhovýchode USA vyžiadal asi 1 800 obetí na životoch.
Búrka a ňou spôsobené rozsiahle záplavy vyhnali od minulého piatka z domovov okolo 32-tisíc ľudí, ktorí sa uchýlili do viac ako 230 provizórnych útulkov a evakuačných centier.
Kvôli záplavám vybuchla továreň
Celkovo bolo zachránených približne 13-tisíc obyvateľov zaplavených lokalít. Okolo dvestotisíc postihnutých domácností požiadalo americké federálne úrady o núdzovú finančnú pomoc.
Záplavy do veľkej miery paralyzovali texaský Houston, ktorý je štvrtým najľudnatejším mestom USA.

Povodňová voda v Houstone už začala v stredu mierne opadávať a miestne úrady chcú v najbližších dňoch postupne obnoviť autobusovú a vlakovú dopravu a odvoz komunálneho odpadu.
Neďaleko zaplaveného Houstonu vybuchla chemická továreň. Záchranné zložky informovali, že v oblasti bolo počuť dva výbuchy a z miesta stúpa čierny dym. Silné dažde a následné záplavy spôsobené hurikánom Harvey poškodili chladiče, ktoré udržiavali pri nízkych teplotách chemické zlúčeniny v továrni Arkema v meste Crosby, asi 40 kilometrov severovýchodne od mesta Houston. Spoločnosť na situáciu upozornila a informovala, že neexistuje spôsob, ako by sa jej dalo predísť.
Firma zastavila výrobu v piatok pred príchodom hurikánu. Záplavy však podľa nej spôsobili výpadok energie, ako aj poškodenie záložných generátorov.
Továreň vyrába organické peroxidy, zlúčeniny, ktoré sú využiteľné vo všetkom, od liečiv až po stavebný materiál. "Požiar bude pripomínať požiar benzínu. Čierny dym dráždi pokožku, oči a pľúca. Pre vysokú hladinu vody a chýbajúcu energiu sme v snahe predísť tomu bezmocní," uviedol riaditeľ spoločnosti Richard Rowe.
Slabnúci Harvey
Americké Národné centrum pre hurikány (NHC) v stredu večer prekategorizovalo Harvey, ktorý pôvodne zasiahol pevninu ako hurikán štvrtej kategórie, z búrky na tropickú depresiu.
Zároveň však varovalo pred ďalšími výdatnými zrážkami a hroziacimi záplavami na juhovýchode Texasu a v juhozápadnej Louisiane. Rozpad búrkového systému sa očakáva v priebehu najbližších troch až štyroch dní.
Hurikán a povodne, ktoré spôsobili následné prudké dažde, však v štáte Texas napáchali vážne škody na viac ako 37-tisíc domoch a takmer sedemtisíc ich zničili. Informoval o tom tamojší Úrad verejnej bezpečnosti
Pomoc pre Spojené štáty

Venezuela a Mexiko odložili v stredu bokom svoje spory so Spojenými štátmi a ľuďom postihnutým záplavami ponúkli pomoc.
"Vždy budeme stáť pri americkom ľude," vyhlásil venezuelský minister zahraničných vecí Jorge Arreaza a informoval o finančnej pomoci vo výške päť miliónov dolárov postihnutým rodinám v Houstone a Corpus Christi.
Pomoc prichádza aj napriek nedávnym novým americkým sankciám voči Caracasu a vyjadreniam prezidenta Donalda Trumpa, že nevylučuje "vojenskú možnosť" pri riešení situácie vo Venezuele, ktorá bojuje s veľkou hospodárskou a politickou krízou.
Peniaze by mali prísť od firmy Citgo, americkej pobočky venezuelskej štátnej ropnej spoločnosti, ktorá bola tiež cieľom sankcií zo strany USA. Zatiaľ nie je jasné, či Washington ponuku prijme, uvádza agentúra AP.
Mexiko, ktorého vzťahy s USA sú tiež napäté v súvislosti s Trumpom presadzovaným hraničným múrom a rokovaniami o dohode o slobodnom obchode NAFTA, taktiež ponúkol Texasanom pomoc.
Šéf americkej diplomacie Rex Tillerson, ktorý v stredu rokoval vo Washingtone so svojím mexickým partnerom Luisom Videgarayom, mu poďakoval s tým, že je to "veľmi štedré od Mexika ponúkať pomoc v takomto veľmi, veľmi náročnom čase". "Sme susedia, sme priatelia a toto je to, čo priatelia robia," odpovedal Videgaray.
Objem vody vo výške mrakodrapu
Podľa údajov meteorológov zo stredy rána napršalo zatiaľ v Texase a Louisiane takmer 93 biliónov litrov vody. Denník Washington Post pre lepšiu predstavivosť prirovnal toto množstvo k veciam, ktoré si možno ľahšie predstaviť.
"Ak by sme túto vodu dali do kocky, každá jej strana by mala dĺžku 4,5 kilometra," napísali noviny.
Iné prirovnanie ponúkol meteorológ Ryan Maue: Ak by bolo dané množstvo vody navrstvené nad celé hlavné mesto Spojených štátov, ktoré má rozlohu približne 177 štvorcových kilometrov, tak by vytvorilo mrakodrap vysoký takmer 430 metrov.
To je približne ako výška známej budovy Empire State Building v New Yorku.
Ďalší meteorológ Paul Deanno uviedol, že ak by bolo možné preniesť všetku vodu z tropickej búrky Harvey do Kalifornie, tak štát by sa mohol dvakrát zbaviť svojho historického sucha.
Meteorológ Jeff Lindner z Houstonu sa pozrel na množstvo vody priamo v okrese Harris, kde leží aj Houston. Tam podľa neho napršalo len od soboty do utorka 3,7 biliónov litrov vody, čo je toľko, koľko pretečie Niagarskými vodopádmi za 15 dní.
"Je to dosť vody na pokrytie celého štátu Arizona 30-centimetrovou vrstvou vody," dodal Lindner.
Poučenie neprichádza

Američania sa podľa komentátorky CNN Fridy Ghitisovej nedokážu poučiť z predchádzajúcich búrok a hurikánov, pretože popierajú klimatické zmeny a súvisiace problémy koordinovane neriešia na federálnej úrovni.
"Pred 12 rokmi, keď New Orleans zasiahol hurikán Katrina, som bola v zahraničí. Bolestivé zábery som sledovala z (holandského) Amsterdamu, mesta ležiaceho dva metre pod hladinou mora, teda z krajiny, ktorá si pre silné búrky vytrpela viac ako dosť...," povedala Ghitisová.
Väčšina holandských reportérov, ktorí sú momentálne v Texase, sa vo svojich príspevkoch pýta, ako je možné, že Spojené štáty tak skoro postihla ďalšia podobná katastrofa, keďže Holandsko je schopné vyhýbať sa veľkým záplavám už desaťročia.
"Odpoveď sa - popri precíznych technických detailoch, ktoré uvádzajú tunajší experti - nachádza v kultúre, politike a psychológii. Spojené štáty sú v štádiu odmietania," myslí si Ghitisová.
Toto odmietanie má podľa jej názoru dve roviny. Prvou je environmentálne odmietanie, keďže Biely dom neverí v klimatické zmeny. Potom je tu psychologická rovina, keďže mnohí Američania sa utvrdzujú v presvedčení, že práve im sa podobné katastrofy vyhnú.
Problémom je podľa nej aj všeobecná averzia k federálnej vláde vo Washingtone a snaha robiť veci na štátnej či miestnej úrovni. Isté problémy však môže zvládnuť len centrálna vláda.
Protipovodňový systém
"V Holandsku zazvonil budík v roku 1953, keď si masívna búrka vyžiadala vyše 1800 životov, zaplavila veľkú časť krajiny, zdevastovala polia s úrodou, zabila dobytok a zničila majetky. Okamžite po tom krajina založila komisiu na elimináciu hrozieb ďalších búrok," uviedla Ghitisová.
Komisia následne predstavila plán, na základe ktorého sa spustila výstavba rozsiahlych protipovodňových systémov, ktoré boli dokončené v roku 1997.
"Namiesto čakania na takzvanú storočnú vodu, ktorá teraz prichádza častejšie, Holanďania znížili riziko záplav na jednu za 4000 rokov," povedala Ghitisová.
Dodala, že náklady na výstavbu protipovodňového systému sa vtedy zdali obrovské: päť miliárd dolárov. V porovnaní so škodami spôsobenými búrkou či hurikánom je to však veľmi málo. Napríklad Katrina stála Spojené štáty 108 miliárd dolárov, plus nesmierne ľudské utrpenie.