HOUSTON, BRATISLAVA. Zatopené domy a ulice či kongresové strediská zaplnené tisíckami ľudí, ktorí prišli o strechu nad hlavou, predstavujú iba zlomok toho, čo za necelý týždeň napáchal v amerických mestách hurikán Harvey.
Napriek tomu, že sa rýchlo zmenil na tropickú búrku a ďalej sa vyvíja, mnohí ho už teraz porovnávajú s hurikánom Katrina.
Najsmrteľnejší hurikán
Katrina bola jedným z najsmrteľnejších hurikánov, ktorý zasiahol americkú pevninu. Sformovala sa ako tropická búrka na Bahamách 24. augusta 2005. Na americkú pevninu vstúpila o deň neskôr na pobreží Floridy ako hurikán prvej kategórie.
Nad Floridou Katrina stratila na sile, presunula sa nad Mexický záliv, kde rýchlo zosilnela na hurikán piatej kategórie a sprevádzal ju vietor s rýchlosťou až 280 kilometrov za hodinu.
Pred vstupom na pevninu 29. augusta nad štátom Louisiana Katrina opäť zoslabla. Na juhozápad Louisiany dorazila ako hurikán tretej kategórie. Sprevádzal silný vietor, ktorého rýchlosť dosahovala 193 kilometrov za hodinu.

Katrina spôsobila rozsiahle školy od Floridy až po Texas. Hurikán najviac spustošil vtedy 450-tisícové prístavné mesto New Orleans, ležiace priamo v delte rieky Mississippi.
Väčšina mesta sa nachádza pod úrovňou mora. New Orleans preto chráni systém hrádzí, protipovodňových zábran a kanálov, ktoré regulujú hladinu rieky Mississippi.
Voda z pretrhnutých hrádzí zatopila asi 80-percent mesta a svoje domovy muselo opustiť viac ako 300-tisíc ľudí.
O život počas hurikánu Katrina prišlo 1833 ľudí, množstvo z nich sa utopilo priamo vo svojich domoch po tom, čo ich zatopila voda z pretrhnutých hrádzí.
Podľa Národnej meteorologickej služby (NHC) spôsobil hurikán škody za približne 100 miliárd dolárov. Väčšinu škôd zapríčinil silný vietor, prívalový dážď a pretrhnutie hrádzí.
O strechu nad hlavou prišlo 275-tisíc ľudí a viac ako milión muselo opustiť svoje domovy. Bez elektriny ostali 3 milióny obyvateľov žijúcich v postihnutej oblasti. O federálnu pomoc požiadalo po hurikáne takmer milión ľudí.
Po hurikáne sa mnohí do svojich domovov už nevrátili a mesto sa z katastrofy nespamätalo dodnes. Do New Orleansu sa podľa odhadov nevrátilo asi 50-tisíc ľudí.
Horší ako Katrina?
Situácia z roku 2005 v New Orleans sa môže podľa odhadov amerických úradov zopakovať v texaskom Houstone. Isté však je, že Harvey je najhorším hurikánom v oblasti za posledných dvanásť rokov.
Harvey vstúpil na pevninu severovýchodne od mesta Corpus Christi a o pár hodín neskôr bol severne od mesta Rockport, kde spôsobil veľké škody. Hurikán sprevádzal silný vietor s rýchlosťou viac ako 200 kilometrov za hodinu.
Niekoľko hodín po tom, čo hurikán Harvey udrel na pobrežie amerického štátu Texas, podľa agentúry AP rýchlo zoslabol zo štvrtej na prvú kategóriu, najnižšiu z päťbodovej stupnice. Neskôr sa zmenil na tropickú búrku a presúva sa ďalej do vnútrozemia.
Kritické chvíle od nedele zažíva najmä Houston, štvrté najväčšie americké mesto a najľudnatejšie mesto v štáte Texas.
Dvojmiliónový Houston je rozľahlé prístavné mesto a podobne ako New Orleans je položené pomerne nízko, nenachádza sa však pod hladinou mora.
V meste je vybudovaný systém mŕtvych ramien a vodných ciest, ktoré majú zabrániť prípadným záplavám. Mnohé nápor nevydržali a extrémne dažde zanechali ulice Houstonu pod vodou.

Harvey priniesol do Texasu rekordné množstvo zrážok. V utorok padol v Texase kontinentálny rekord, keď napršalo 132 centimetrov.
Meteorológ Chad Myers pre stanicu CNN povedal, že niektoré miesta môžu mať problémy so záplavami aj niekoľko týždňov.
Harvey sa zatiaľ v počte obetí ani zďaleka nevyrovnal Katrine. Odkedy však hurikán dosiahol americkú pevninu, zomrelo najmenej 30 ľudí. Ich počet sa s určitosťou zvýši.
O strechu nad hlavou prišlo zatiaľ viac ako 30-tisíc ľudí a ďalších 300-tisíc je v Texase bez elektriny.
Z postihnutých miest evakuovali už tisíce ľudí. Starosta samotného Houstonu však evakuáciu z najviac postihnutých miest nariadil v utorok až po ostrej kritike.
Mnoho domácností však nemá poistenie proti povodniam. Odhady amerických úradov podľa New York Times uvádzajú, že o pomoc môže požiadať skoro pol milióna ľudí.
Celkový rozsah škôd zatiaľ nie je možné určiť aj preto, že vyčíňanie Harveyho zatiaľ neskončilo a niektoré miesta sú odrezané od akejkoľvek pomoci.