SOUL. Severokórejský vodca Kim Čong-un vyzval na ďalšie testy zbraní s cieľom v Tichom oceáne, ktoré majú zlepšiť schopnosti krajiny udržať pod kontrolou Guam.
V stredu, len deň po tom, ako Pchjongjang ponad územie Japonska vypálil raketu schopnú niesť jadrovú hlavicu, o tom informovali štátne médiá.
Na odpal balistickej strely stredného doletu typu Hwasong-12 dohliadal v utorok osobne severokórejský vodca Kim Čong-un. Oznámila to severokórejská tlačová agentúra KCNA.
Reakcia na vojenské cvičenia

Utorkový test rakety bol pre Severnú Kóreu dosiaľ najdlhší a mal byť reakciou na každoročné spoločné vojenské cvičenia Južnej Kórey a USA, ktoré sa skončia vo štvrtok.
Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) ich označuje za prípravy na inváziu a často počas nich testuje zbrane a stupňuje svoje vyjadrenia.
Podľa juhokórejských úradov raketa doletela do vzdialenosti 2 700 kilometrov a dosiahla maximálnu výšku 550 kilometerov, pričom preletela ponad japonský ostrov Hokkaidó.
OSN raketovú skúšku odsúdila
Bezpečnostná rada OSN (BR OSN) na svojom mimoriadnom zasadnutí jednomyseľne "ostro odsúdila" test balistickej rakety, ktorý v utorok uskutočnila Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR).
Rada ďalej zopakovala svoju požiadavku voči Pchjongjangu, aby zastavil svoje raketové a jadrové programy.

Zasadnutie za zatvorenými dverami sa konalo v utorok večer miestneho času v newyorskej centrále OSN.
Najsilnejší orgán OSN po ňom v súvislosti posledným raketovým testom KĽDR prijal jednomyseľne vyhlásenie, v ktorom označil konanie KĽDR za "šokujúce".
Pätnásťčlenná rada požiadala Pchjongjang, aby prestal s provokáciami a podnikol kroky smerujúce k zmierneniu napätia v regióne.
Vyhlásenie sa o ďalších sankciách voči režimu nezmieňuje, trvá však na prísnej implementácií tých aktuálnych. Rada okrem iného zdôraznila, že chce ostať pri mierovom, diplomatickom a politickom riešení celej situácie.
Japonsko a Južná Kórea pritlačia
Japonský premiér Šinzó Abe a juhokórejský prezident Mun Če-in sa v stredu ráno nášho času zhodli na zvýšení tlaku na Severnú Kóreu.
Abe a Mun sa zhodli na potrebe zvyšovať tlak na Severnú Kóreu na mimoriadnu úroveň s cieľom dostať Pchjongjang dobrovoľne k rokovaciemu stolu, uviedol hovorca juhokórejského prezidentského úradu.
Obaja lídri tiež vyzývajú na prísnejšie sankcie zo strany Bezpečnostnej rady OSN.